Houstone, máme tady catfish. Jak se zdekovat z opravdu špatnýho tinder date?

Znáte to, matchnete se s někým na tinderu, domluvíte si s tím člověkem randíčko a pak zjistíte, že je to catfish... Nebojte se, mám pro vás pár tipů, jak se co nejrychleji zdekovat.
Text: Jan Houška 8. května 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Pojďme si říct, že seznamování je občas zkrátka pochodování v hustém lese se zavázanýma očima. Občas dostanete pořádně sešviháno, a ne tak, jak byste si v tu chvíli zrovna přáli, kort když se rozhodnete využít seznamovací aplikace. Ano, každý z nás někdy použil k seznamování appky. (Kdo říká že ne, tak instaluje a odinstalovává Tinder dvakrát do měsíce). 

Jedno z největších úskalí, které se vám mohou na Tinderu stát (kromě toho, že narazíte na falešného vojáka z Afghánistánu a pošlete mu všechny svoje životní úspory) je to, že ten človíček na druhé straně bude zkrátka catfish. Rozhodl jsem se vám tedy v tomto článku prozradit několik tipů (dva), jak uniknout ze špatného Tinder rande rychleji (vyzkoušeno na vlastní kůži), než stačíte swipnout prstem doleva. 

Důležité je si uvědomit, že pokud jste se stali obětí catfishingu, není to vaše chyba. Samičky a samečci jsou v období námluv schopni všemožných věcí, tak aby zaujali svého budoucího partnera. (Jednou jsem slyšel o chlápkovi, který na Vánoce přišel s rádiem před dům manželky svého nejlepšího kámoše a začal tam máchat papíry). No, a někdy jsou dokonce schopni si dát na Tinder fotky cizího člověka...

Základem je mít vždycky předem připravenou věrohodnou výmluvu - ať už jde o náhlou pracovní pohotovost nebo rodinnou krizi - a držet se jí. Hlavně si nevymýšlejte něco směšnýho, abyste se nedostali do ještě trapnější situace.

Je čas zachránit svět

Pokud jste na rande vyrazili do baru, zkuste vaší catfish říct, že si musíte jít ven nutně vyřídit důležitý hovor. Po návratu do baru se omluvte a řekněte, že musíte okamžitě odejít (důvodů může být několik, třeba kamarádky zlomená noha, prasklá voda v koupelně nebo nečekaná premiéra nového dílu Gossip Girl). Případně můžete předstírat, že pracujete pro tajnou službu a že musíte odejít, abyste zachránili svět před hrozící zkázou. Jen se ujistěte, že se k vám vaše catfish nebude chtít přidat. Chápu, že každý Batman má svého Robina, ale prostě ne... 

Sorry not sorry

Další možností, která je tedy už trochu dospělejší, je zkrátka upřímnost. Pokud vaše Tinder date opravdu necítíte, snažte se být zdvořilí, ale důrazní. Dejte najevo, že to tam zkrátka není a že nechcete plýtvat jeho ani svým časem. Nezapomeňte, že je v pořádku říci ne a že ve výsledku ani žádné vysvětlení nikomu nedlužíte.

Pokud nevyjde ani tohle a všechno ostatní selže, dejte se na útěk (samozřejmě obrazně). Omluvte se, že si chcete odskočit na záchod, a už se nevracejte. Nikdy už se nevracejte...

Co napsat závěrem? Vždycky je lepší ukončit špatné rande hned, než ho pak celé protrpět. Buďte upřímní a empatičtí. A kdo ví? Možná bude vaše příští rande to, které jste si ve dvanácti vysnili do deníčku (spíš ne, ale člověk má být pozitivní).

Jan Houška

@yanhoechka

Editor Cosmopolitan.cz miluje skandinávskou kinematografii, americkou literaturu, italskou gastronomii a cestování vlakem po českých lucích a hájích.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné