Potěšení je na vaší straně: Pořiďte si (víc než jen) sex toy

Lucy Litwack, majitelka značky Coco de Mer, vám prozradí, proč je fajn si pořídit alespoň jednu sexuální hračku.
Text: Martin Váša 6. března 2023

Foto: Coco de Mer

Málokdo ví nejen o luxusním prádle a sexuálních pomůckách, ale o také důležitosti ženského úhlu pohledu na rozkoš, tolik jako Lucy Litwack, majitelka značky Coco de Mer. Malá zajímavost na úvod: Název značky odkazuje na trochu sprosté plody palmy Coco de mer pocházející ze Seychel, jejíž ořechy nápadně připomínají ženský klín či pozadí... Zpátky ale k věci - jaké jsou podle Lucy největší předsudky týkající se sexy hraček a chápou muži ženskou rozkoš špatně? Nejvyšší čas na pořádnou dávku sebevzdělání.

Lucy, jakou roli sehrávají sexuální pomůcky coby nástroje sloužící k posílení žen?  

Nedocenitelnou. Posílení, které takové pomůcky dopřávají, totiž začíná přímo u kořene, tedy u nás samotných. Pro mě je posílení žen o sebelásce a respektu k sobě samé. Je zásadní, abychom se sebou měli zdravý vztah. A to i po sexuální stránce. Je důležité vědět, co chceme a říct si o to beze strachu z odsouzení. Potěšení bychom měli umět ocenit, oslavovat ho.

Potěšení je základní lidské právo. Poznávat a užívat si své tělo bychom měli všichni. Není to výsada, ale nezbytnost. A když může žena své touhy objevovat a přijmout jejich komplexnost, aniž by ji někdo odsuzoval, pozitivně to ovlivňuje její sebevědomí a má díky tomu také rovnocennější vztah s mužem.

Celé generace žen byly vychovány na základě toho, co chtějí muži. Jenže soustředění se na tento aspekt sexu dalo akorát vzniknout světu potěšení a moci, kterému dominují muži, zatímco ženy často ani nevědí, co si vlastně užívají. Jenom pro srovnání: Při heterosexuálním sexu dosáhne orgasmu 39 % žen, během masturbace 95 %. Jestli to samotné není nejlepší reklama na sexuální pomůcky, tak nevím, co ano!

Co považujete za největší předsudek spojený se sexuálními hračkami?  

Existuje jich tolik, že je těžké vybrat ten největší! Například přežitý postoj, že hračky jsou pro osamělé, single lidi, což nemůže být dál od pravdy. Anebo očekávání, že bude na hračku každé „tělo“ reagovat stejně. Nepřipadá vám trochu zvláštní, jak se tabu a předsudky o sexu a potěšení často překrývají? Bondáž je jen o bolesti, hraní rolí laciné a BDSM zase naznačuje, že je s vámi něco špatně… Všechno, co se nehodí na stříbrné plátno, je nahlíženo jako „za hranou“.

Na stránkách vaší značky Coco de Mer je průvodce, který s výběrem správné hračky pomáhá. Je přesto některá jednoznačně nejpopulárnější?  

Ano, pomáhá, vždy rádi s výběrem poradíme. Kolekci Pleasure jsme uvedli v roce 2020 a odezva byla neuvěřitelná, později toho roku jsme tak představili hračky Muse by Coco de Mer, čímž jsme rozšířili i cenové rozpětí nabídky. Ze všech produktů je zatím nejpopulárnější Pleasure No. 2 – The Dual Vibrator. Má pro mnohé důvěrně známý tvar a vysokou, luxusní kvalitu, která se od Coco de Mer očekává. Oba motůrky vibrují nezávisle na sobě, každý má deset různých nastavení k simulaci klitorisu i bodu G pro dvojí potěšení. Také se dá upravit na míru.

Proč je podle vás ženské potěšení často takové tabu?  

Mám za to, že v umění i kultuře, vzdělávání i pornografii se ženský úhel pohledu na potěšení ve všech jeho formách objevuje jen zřídkakdy a není tak docela pochopený. Přitom vědět, co nám dělá dobře, a jít tomu naproti, nám může pozitivně změnit život. Má to vliv na náš pocit štěstí, na naše sebevědomí, ale je to také způsob, jak prohloubit a zkvalitnit naše vztahy. Naše schopnost zažívat potěšení je vrozená, univerzální, lidská.

Dnes v kultuře zažíváme takový mezigenerační nárůst příběhů žen jako nikdy předtím. Můžete to vidět napříč tradičními i novými médii. Přesto se jen vzácně některý z těch příběhů dotýká tématu potěšení. A je to právě tenhle nedostatek komunikace, tenhle stud a zatajování skutečností, kvůli čemu je ve společnosti ženské potěšení stále takové tabu.

Coco de Mer více než dvacet let budujeme na myšlence, že ženské potěšení je přirozeným právem, a chceme být mezi těmi, kdo dává ženské sexualitě nový narativ. Chceme dát hlas ženám, ať už je jejich životní cesta jakákoliv, bořit mýty a tohle právo na potěšení skutečně oslavovat.

Co je přitom zdravější než dopřát si čas na to, abyste docenili své tělo a užili si příjemné pocity, které nabízí – ať už individuálně, anebo v páru? Jak můžete svému protějšku povědět, co se vám líbí, když jste ještě nepřišli na to, co pro vás funguje? Sebeláska, sebepotěšení, masturbace – říkejte tomu, jak chcete, ale je to jediný způsob, jak opravu porozumět svému tělu a svým touhám.

Co obvykle muži chápou špatně, když přijde na ženské potěšení?  

Neřekla bych úplně, že něco chápou špatně, ale k tomu, čím se my zabýváme, je ženská perspektiva nesmírně důležitá. Proto třeba při focení vždy pracujeme s ryze ženskými týmy. Na ženskou sexualitu se z mužského úhlu pohledu nahlíželo přespříliš dlouho a obvykle je proto zachycená zjednodušeně nebo přes výkon, spíš než jako něco, s čím by se ženy mohly ztotožnit. Ženská sexualita je ovšem mnohem hlubší, jde o napojení, které má žena v první řadě sama se sebou, až pak se svým partnerem.

Ženské potěšení zároveň nemá jednu jedinou podobu. Když takto pracujete s ženským úhlem pohledu, dáváte ženě možnost mít věci pod kontrolou. Ženy by si samy měly vybrat, jak na ně bude nahlíženo. Třebaže je mužský úhel pohledu dovede zachytit krásně, často je mu vyčítáno, že je lascivní, přehnaně erotický, explicitní. Ženský úhel pohledu zaručuje respekt, autenticitu a nevyvolává stud.

Měli bychom obdivovat, jak úžasné umí ženy být. Sledovat, jak se hýbou, jak reagují. Je to poezie v každé křivce, drama v každém tepu. Jsme živoucí mistrovská díla, kterých je třeba si vážit.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné