Počkat, jsou teď dating apps plné robotů?

Mám pro tebe špatnou zprávu, baby. Ten týpek na druhý straně možná vůbec není real.
Text: Jan Houška 10. července 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Randění v době internetu je jako jízda na horské dráze – hází to s vámi ze strany na stranu a občas se vám udělá nevolno. V jednu chvílí swipujete na Tinderu týpka, co vypadá jako Chris Hermsworth, v další se zase matchnete s "vojákem z Afghánistánu", který chce, abyste mu poslali 20 tisíc na letenku zpátky do Česka. A věřte mi, že oba dva zmínění můžou být roboti. Zprávy od uživatelů platforem, jako je Tinder, totiž naznačují, že roboti jsou stále rozšířenější a napodobují lidské konverzace naprosto dokonale.

Ano, baby, mám pro tebe špatnou zprávu. Timothée Chalamet, se kterým jsi se o víkendu matchla, možná vůbec není real. (Určitě není real, protože Timmy teď prý randí s Kylie. Ano, taky to stále nechápeme.)

Každopádně, ne všichni roboti musí být úplně špatní, tady nejsme v Terminátorovi. Podle zahraničních deníků se nově objevuje trend, kdy se singles bezhlavě zamilovávají do svých společníků s umělou inteligencí, jako je Replika, chatovací aplikace nabízející společnost, která, jak se zdá, nachází odezvu v klubu osamělých srdcí po celém světě. Lonely Herts Club 4ever! (Ano, skutečně existuje AI, která se bude tvářit jako vaše drahá polovička.) Nevýhodou je, že vám ještě nedokáže navodit orgasmus nebo pozvat do kina, ale o tom až jindy...

Tinder, jakožto Samantha Jones mezi seznamovacími aplikacemi, není na bitevním poli lásky žádným nováčkem. Nedávno navíc našel spojence proti nudným konverzacím. (I když teda trochu fake.)  

Někteří uživatelé Tinderu se totiž začali radit s ChatGPT, aby jim navrhlo kreativní odpovědi, které mohou použít při chatování, po vzoru dostupných informací z profilu. Lze jej dokonce použít k navrhování zajímavějších popisků do bia. Takže až si příště budete na seznamce s někým opravdu rozumět, buďte ve střehu, může používat ChatGPT… Já vím, já vím... To jsou ale bohužel zmíněná rizika digitální doby...

Nováček na trhu, Teaser AI, nabízí zajímavý kompromis. Jejich aplikace vytváří verze uživatelů s umělou inteligencí, aby se zhostili náročného úkolu, jakým je úvodní konverzace, a v podstatě slouží jako váš digitální Cyrano de Bergerac. Zkrátka než si začnete doopravdy povídat a "matchnete se", budou si za vás povídat vaši AI avataři. Nyní se tak všichni můžeme cítit jako Joaquin Phoenix ve filmu "Ona" a zamilovat se do robota dříve, než se potkáme se skutečnou Scarlett Johansson. (A kdo by se nechtěl potkat se Scarlet Johansson, že?)

Ano, vypadá to, že ve velkém online vesmíru seznamování se budeme čím dál tím víc setkávat s láskou poháněnou umělou inteligencí. Boti už tu nejsou jenom na spam a podvody, ale začínají nám už i pomalu ale jistě lámat srdce. Je čas si tak vzpomenout na slova Morphea z Matrixu: "Co víš, to nevysvětlíš, ale cítíš to. Cítíš to celý svůj život, že je se světem něco špatně. Nevíš ale, co to je." Takže až zas budete příště brouzdat po internetových seznamkách, zkuste se občas štípnout do ruky, jestli náhodou nejste v Matrixu… Nejsme v něm už teď?!

Jan Houška

@yanhoechka

Editor Cosmopolitan.cz miluje skandinávskou kinematografii, americkou literaturu, italskou gastronomii a cestování vlakem po českých lucích a hájích.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné