Girl talk vs. Boy talk. Liší se vůbec nějak?

Dříve bylo běžné, že ženy řešily své osobní životy, zatímco muži byznys. Jak je to ale dnes? Je to už věc minulosti, když i ženy podnikají a muži jsou více otevření? Co kdo řeší nejčastěji? A jak? Odpovědi najdete v článku.
Tereza Čaladi 14. října 2022

Emily in Paris (2020), Netflix

Jistě si vzpomenete na scénu z Přátel, ve které Rachel a Ross vypráví o svém prvním polibku (2x07). Holky se nemohou dočkat detailů. Monica běží pro víno, zatímco Phoebe se začíná vyptávat: „Jaký to bylo? Bylo to jako… Jemný dotek rtů, nebo… Něco jako ‚chci tě mít hned‘, nebo… Tak?“ Zatímco chlapi sedí nad pizzou a Ross říká, že si pak dali pusu. Načež Joey reaguje, „Jazyk?“ „Jo.“ Uznale pokývají a šmitec.

Asi není překvapením, že se mužská a ženská konverzace vzájemně liší. Od dětství jsme škatulkováni do těchto dvou kategorií (dívčí/chlapecké školy, tělocviky zvlášť, genderově stereotypní kroužky…). A v pubertě se tahle spojitost většinou ještě prohlubuje. Hledáme svou identitu a snažíme se najít si k sobě někoho nám podobného, abychom na to nebyli sami. Pak není překvapením, že obvykle trávíme více času s lidmi stejného pohlaví, a tak si vyvineme i určitou genderově stylizovanou mluvu.

Ženy šeptají, muži šuškají… Anebo je rozdíl v něčem úplně jiném?

Ano, konverzace žen se soustředí spíše na soukromí než na práci. Na základě studie Shermana a Haasové, kteří se genderovanými konverzacemi dlouhodobě zabývají, je možné vyselektovat určitá konkrétní girl talk/boy talk témata. Ženy se baví nejčastěji o rodině, problémech ve vztazích, mužích, zdraví, těhotenství a menstruaci, jídlu, oblečení, znásilnění, filmech, televizi a o tom, co v poslední době četly. Muži řeší spíše obecnějších věci, jako jsou peníze, zprávy, sport, lov, rybaření a sex (poslední ale opravdu jen o tiny bit more než ženy). Perličkou ovšem je, že nejvíce diskutované jsou v obou kategoriích osoby opačného pohlaví. A ještě k tomu jsou rozebírány ve stejné míře. A co se řeší? Zejména atraktivita, obličej, úsměv, tělo, osobnost a inteligence. S tím, že muži rozebírají především tvář a pak do stejné míry přitažlivost a osobnost. Zatímco u žen vede na plné čáře atraktivita.

Pohádky o sexu

Co se týče druhého nejdiskutovanějšího tématu v obou konverzacích – sexu - zde je hlavní rozdíl v tom, jak se o něm mluví. Muži ho možná řeší nepatrně častěji (je to ale spíše vyrovnané, výsledky se liší výzkum od výzkumu). Hovoří o něm ale stylem, že se spíše chlubí svým úlovkem, než že by do detailu rozebírali intimní situace. Což se naopak často děje v girl talcích. Proč? Důvěra a zranitelnost. Když se člověk rozhodne sdílet tuto informaci, odhalí svou Achillovu patu. A to podle všeho dělají ženy častěji než muži. Zajímavé také je, že ženy přikládají tomuto typu konverzace větší význam než muži. Nedávné výzkumy přišly také na to, že v mixed-conversations se využívají spíše témata typická pro girl talk, jako je domov a rodina.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné