Girl talk vs. Boy talk. Liší se vůbec nějak?
Emily in Paris (2020), Netflix
Emily in Paris (2020), Netflix
Jistě si vzpomenete na scénu z Přátel, ve které Rachel a Ross vypráví o svém prvním polibku (2x07). Holky se nemohou dočkat detailů. Monica běží pro víno, zatímco Phoebe se začíná vyptávat: „Jaký to bylo? Bylo to jako… Jemný dotek rtů, nebo… Něco jako ‚chci tě mít hned‘, nebo… Tak?“ Zatímco chlapi sedí nad pizzou a Ross říká, že si pak dali pusu. Načež Joey reaguje, „Jazyk?“ „Jo.“ Uznale pokývají a šmitec.
Asi není překvapením, že se mužská a ženská konverzace vzájemně liší. Od dětství jsme škatulkováni do těchto dvou kategorií (dívčí/chlapecké školy, tělocviky zvlášť, genderově stereotypní kroužky…). A v pubertě se tahle spojitost většinou ještě prohlubuje. Hledáme svou identitu a snažíme se najít si k sobě někoho nám podobného, abychom na to nebyli sami. Pak není překvapením, že obvykle trávíme více času s lidmi stejného pohlaví, a tak si vyvineme i určitou genderově stylizovanou mluvu.
Ano, konverzace žen se soustředí spíše na soukromí než na práci. Na základě studie Shermana a Haasové, kteří se genderovanými konverzacemi dlouhodobě zabývají, je možné vyselektovat určitá konkrétní girl talk/boy talk témata. Ženy se baví nejčastěji o rodině, problémech ve vztazích, mužích, zdraví, těhotenství a menstruaci, jídlu, oblečení, znásilnění, filmech, televizi a o tom, co v poslední době četly. Muži řeší spíše obecnějších věci, jako jsou peníze, zprávy, sport, lov, rybaření a sex (poslední ale opravdu jen o tiny bit more než ženy). Perličkou ovšem je, že nejvíce diskutované jsou v obou kategoriích osoby opačného pohlaví. A ještě k tomu jsou rozebírány ve stejné míře. A co se řeší? Zejména atraktivita, obličej, úsměv, tělo, osobnost a inteligence. S tím, že muži rozebírají především tvář a pak do stejné míry přitažlivost a osobnost. Zatímco u žen vede na plné čáře atraktivita.
Co se týče druhého nejdiskutovanějšího tématu v obou konverzacích – sexu - zde je hlavní rozdíl v tom, jak se o něm mluví. Muži ho možná řeší nepatrně častěji (je to ale spíše vyrovnané, výsledky se liší výzkum od výzkumu). Hovoří o něm ale stylem, že se spíše chlubí svým úlovkem, než že by do detailu rozebírali intimní situace. Což se naopak často děje v girl talcích. Proč? Důvěra a zranitelnost. Když se člověk rozhodne sdílet tuto informaci, odhalí svou Achillovu patu. A to podle všeho dělají ženy častěji než muži. Zajímavé také je, že ženy přikládají tomuto typu konverzace větší význam než muži. Nedávné výzkumy přišly také na to, že v mixed-conversations se využívají spíše témata typická pro girl talk, jako je domov a rodina.