Mezinárodní den ženského orgasmu není jen svátek, je to empowerment

Mezinárodní den ženského orgasmu není jen obyčejný svátek. Je to víc než jen den; je to hnutí za posílení, porozumění a bourání bariér.
Text: Jan Houška 8. srpna 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Ačkoliv se to nemusí zdát, tak Mezinárodní den ženského orgasmu má významnou historii. Tento den vznikl v Brazílii a inicioval ho místní politik José Arimateio Dantas, který chtěl své ženě vynahradit "dluhy z rozkoše". Možná to může znít trochu vtipně, ale právě tento den se vyvinul v celosvětový apel na posílení sexuálních práv žen, porozumění a odbourávání letitých tabu.

Svátek je silnou a předevšímnou důležitou připomínkou sexuálního zdraví a štěstí žen ve světě, kde je ženská rozkoš často přehlížena, nepochopena a bohužel častokrát i démonizována. Nejde jen o orgasmus jako takový, ale především o ocenění celé ženské rozkoše. 

Ženský orgasmus je složitá interakce fyziologických a psychologických prvků, která je stále zahalena řadou tajemství. Nedávný výzkum odhalil, že poskytuje nejen fyzický požitek, ale má také několik fyziologických výhod, jako je snížení bolesti, zlepšení spánku a dokonce i lepší pleť. (Ano, orgasmem ku krásné pleti).

Jak si takový den užít? Využijte ho k tomu, abyste se oddali sebelásce, objevování a osvícení, ať už jste svobodní, nebo ve vztahu. Ponořte se do knih o ženské sexualitě, kupte si drahou hračku, kterou jste si vyhlédli, nebo prostě jen strávte den tím, že oceníte své tělo. Ženy, tenhle den je hlavně váš!

Stále je totiž před námi dlouhá cesta v prosazování nezávislého ženského potešení. Mezinárodní den ženského orgasmu tak není jen "vtipný" svátek, ale hlavně empowerment. Je to den, který je připomínkou toho, že každá žena má právo zkoumat a oslavovat své tělo bez odsuzování a studu.

Mantrou tohoto dne je "oslavovat, vzdělávat a posilovat". Dámy, nezapomeňte, že potěšení je právo, nikoli výsada. Ať žije Mezinárodní den ženského orgasmu!

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné