Jaká sexuální poloha je nejnebezpečnější?

Když už mluvíme o sexu... Jak je na tom vaše zdravotní pojištění?
Text: Jan Houška 23. srpna 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Často se říká, že sex je něco jako sport. Já říkám, že sex je něco jako jóga – občas musíte být trochu ohebný a zkoušet nové věci. Kapela Lucie zase zpívá, že sex je náš a něco o tom, že dělá dobře mně i tobě. Existuje ale několik poloh, které nás mohou přimět k otázce: „Máme dobrou zdravotní pojistku?“.

Ano. Když se dostaneme k experimentování v posteli, je možný narazit na několik pozic, které připomínají spíše scény z Jackassu než červenou knihovnu od Rosamunde Pilcher. Jaká poloha je ale teda ta opravdu nejvíc nebezpečná? Možná vás překvapí, že rozhodně není nijak zvláštní, není experimentální, není to sezení na obličeji a dokonce k ní nepotřebujete ani akrobatické zkoušky. S největší pravděpodobností ji totiž praktikujete všichni. Teda asi...

Protože podle britského chirurga Karana Raje, který natáčí vzdělávací videa na TikTok pro svých pět milionů fanoušků, není nejnebezpečnější sexuální polohou na světě nic jiného než skromná "reverse cowgirl". (Ano, to je ta poloha, kdy koukáte na partnerovo palce u nohou...)

Podle Raje totiž může "reverse cowgirl" až za 50 procent zlomenin penisu v ložnici. Ano, pojďme si opět připomenout, že se penis dá zlomit. "Zlomenina penisu je vlastně natržení tuniky albuginea. Jedná se o vazivovitý plášť tkáně, který umožňuje penisu zvětšovat se do šířky a délky během erekce," vysvětlil doktor.

"Reverse cowgirl" ale není jediná nebezpečná pozice. (Trochu to teď vypadá, že by člověk měl sex provádět v chráničích, co?) Studie z roku 2017 publikovaná v časopise International Journal of Impotence Research totiž zjistila, že druhou nejnebezpečnější polohou je "doggy style", který představuje až 41 procent všech případů zlomenin penisu.

"Všechny sexuální polohy, při nichž dochází k penetraci, mohou vést ke zlomeninám penisu, ačkoli u některých poloh je riziko vyšší. Není to poprvé, co média upozorňují na tuto polohu jako na sexuální polohu s vyšším rizikem zlomenin penisu," řekla Ness Cooper, terapeutka a klinická sexuoložka, pro Cosmopolitan UK.

Pamatujte si tedy, že vášeň je skvělá, ale zdraví důležitější. Přeci jenom nejlepší sexuální zážitky jsou ty, při kterých není potřeba návštěva pohotovosti. Teda asi...

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné