5 jazyků lásky: O čem je afirmace?

Afirmace je jedním z jazyků lásky. Pojďme si ho trochu přiblížit...
Text: Jan Houška 29. března 2023

Foto: Getty Images

Pět jazyků lásky je populární teorie, která může lidem pomoci pochopit, jak nejraději dávají a přijímají lásku ve vztahu. Jedním z pěti jazyků lásky, jak je identifikoval doktor Gary Chapman, je afirmace.

Afirmace je řečí lásky, která vyjadřuje lásku samotnou, obdiv, uznání a týká se především slovní komunikace.Lidé, kteří mají tento jazyk lásky, se vyžívají v tom, že od svých blízkých slyší pozitivní afirmace a laskavá slova. Nejde jen o to slyšet "miluji tě", ale také o konkrétní a upřímné komplimenty, které potvrzují hodnoty.

Vyjádření lásky afirmací, někdy se používá i slovo potvrzení, může mít mnoho podob. Může se jednat o mluvená slova, například "Miluji tě" nebo "Děláš mě šťastným", nebo o psaná slova, například dopisy, vzkazy nebo zprávy. Mezi další příklady slov potvrzení patří pochvala něčího vzhledu, osobnosti nebo činů, vyjádření vděčnosti a uznání úspěchů.

Pochopení a používání slov afirmace jazyka lásky může být prospěšné v několika ohledech. Za prvé může pomoci sdělovat lásku a uznání způsobem, který je pro vašeho partnera smysluplný. Když budete mluvit jeho jazykem, je pravděpodobnější, že se bude ve vztahu cítit milovaný a naplněný. Vyjadřování lásky prostřednictvím slov afirmace může navíc pomoci budovat důvěru a intimitu, protože vytváří bezpečný a pozitivní prostor pro komunikaci.

Pokud jsou hlavním jazykem lásky vašeho partnera slova potvrzení, je důležité, abyste svou lásku vyjadřovali tímto způsobem. Mezi tipy, jak tímto jazykem mluvit, patří konkrétní komplimenty a vyjadřování vděčnosti za maličkosti.

Afirmace je celkově nezbytnou součástí budování důvěry a intimity ve vztazích a pochopení a využívání tohoto jazyka může mít mnoho výhod. Pokud budete mluvit jazykem svého partnera a budete se o to cílevědomě snažit, můžete vytvořit láskyplný a naplňující vztah, který vám oběma přinese radost a štěstí.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné