Každodenní sex? Jo, zkuste to, tělo i mysl vám poděkují

Cože? Mít sex každý den? Na to má někdo čas? No, měl by, jelikož pravidelný sex má řadu zdravotních přínosů, a to jak fyzických, tak psychických. Tak šup, šup...
Text: Jan Houška 17. března 2023

Foto: Getty Images

Jedním z nejzřetelnějších přínosů každodenního sexu je zkrátka fyzické potěšení, které přináší. Při sexu se uvolňují endorfiny, což jsou přirozené látky zlepšující náladu, které pomáhají snižovat stres a úzkost. Užívání si pravidelného sexu může také vést ke zlepšení spánku, protože uvolňování oxytocinu během orgasmu podporuje relaxaci (a kdo by nechtěl být zrelaxovaný, že). 

Sexuální aktivita má také řadu přínosů pro fyzické zdraví. Může pomoci snížit krevní tlak, což je důležité pro zdraví srdce. Může také posílit imunitní systém, protože uvolňování protilátek během sexu může pomoci v boji proti infekcím a nemocem.

U mužů je pravidelný sex spojen s nižším rizikem rakoviny prostaty. Předpokládá se, že pravidelná ejakulace pomáhá vyplavovat škodlivé látky z prostaty. U žen je pravidelný sex spojen s nižším rizikem srdečních onemocnění. Fyzická aktivita spojená se sexuální aktivitou může přispět k posílení kardiovaskulárního systému a snížit tak riziko srdečních problémů.

A pozor! Bylo také prokázáno, že častá sexuální aktivita má velmi pozitivní psychologické účinky. Může pomoci zvýšit sebevědomí a sebedůvěru a dokonce zlepšit komunikační dovednosti s vaším partnerem. Pravidelný sex je spojen s nižším rizikem deprese a úzkosti a může přispět ke zlepšení celkového duševního zdraví. Ano, sexem za lepší psychikou...

Kromě fyzických a psychických výhod může pravidelný sex také přispět k posílení vztahů. Sexuální intimita je důležitou součástí každého romantického vztahu a pravidelný sex může pomoci zlepšit citové vazby mezi partnery.

Celkově lze říci, že pravidelný sex přináší řadu výhod. Ať už se jedná o dlouhodobý partnerský vztah nebo příležitostný flirt, sexuální aktivity mohou mít pozitivní vliv na fyzické i duševní zdraví a také na vztahy. Tak se do toho pusťte a užívejte si výhod pravidelného sexu!

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné