Alexander Choupenitch: Šerm už nejsou jen týpci s knírem a loutnou

Důkaz máte přímo před očima. Dámy a pánové, seznamte se s Alexanderem Choupenitchem (29).
Text: FRANCES HOUSEMAN a Kristýna Schafferová 30. května 2023

FOTO: BENEDIKT RENČ; MAKE-UP A VLASY: ELIŠKA MATĚJKOVÁ; STYLING: JOSEFÍNA JOŠTOVÁ; PRODUKCE: IVONA PETRUŽÁLKOVÁ

Poprvé jste Alexandera Choupenitche (29) určitě viděli v roce 2021 v televizi. To zrovna v rozhodujícím šermířském zápase porazil Japonce Takahira Šikineho, a získal tak bronzovou medaili na letních olympijských hrách v Tokiu. Český šerm se z „otloukánka“ stal sportem, který byl konečně vidět. A Alexander se rozhodl popostrčit ho ještě dál.

V současné chvíli hraje za Sokol Brno, ve stejném městě pořádá mezinárodní kemp pro šermíře Fencing Camp Brno a plánuje také vybojovat zlatou medaili ve Francii. Co dalšího nám na sebe prozradil? A proč je škoda, že nevidíme šermířům při zápase do tváře?

Já to musím říct! Vypadáš skvěle! Myslíš, že je atraktivní vzhled u šermíře výhodou?

Maximálně tak v jeho popularizaci! (smích) Tam záleží hlavně na tom, jaké má člověk charisma a jak dokáže ostatní upoutat. Během zápasu jako takového je ale to, jak kdo vypadá, úplně jedno… Roli možná hraje výška a typ postavy, obličej však nikdo nevidí, nosíme masky. Výšku u fl eretu vnímám jako výhodu, šermíři z první světové desítky mají víc jak 180 cm. Ale zažil jsem i soupeře, kteří byli menší, zato rychlí a mrštní.

Škoda, že nosíte masky... Nevadí ti, že nevidíš do tváře protivníkovi?

Vidím ho před zápasem. A to mi stačí, abych dokázal vyčíst jeho emoce: jestli se bojí, jestli je přemotivovaný… Kolem roku 2010 se začaly testovat masky z plexiskla a najednou byl vidět celý obličej, což bylo zajímavé jak pro nás, tak i pro diváky. Dlouho jejich éra ale nevydržela, lehce se totiž prorazily, a byly tak vlastně nebezpečné

Řekl bys, že je šerm konzervativní sport?

Myslím, že by mohl jít víc naproti atraktivitě pro diváky. V rámci turnaje například není kvůli fair play možné sundat masku a začít křičet, zkrátka pustit emoce... Jenže to je to, co chtějí diváci vidět! Emoce potřebují jít ven,  lidi to baví u všech sportů. Chtěl bych být větší rebel, ale sankce za porušení jsou hodně vysoké. Nedávno jsem byl během zápasu v Mexiku na hraně několika výbuchu, ale rozmyslel jsem si to a zklidnil se. Mohl bych dostat černou kartu, což znamená vyloučení z turnaje, disciplinární komisi a ztrátu všech bodů.

Je šerm bezpečný sport a na co máte na sobě připevněné lano u pasu?

Extrémně bezpečný. Pohyblivé lano, které vidí diváci během sparingů, nás nemá držet, ale jde o zapojení do elektřiny. Vede přes dres do fleretu, a díky tomu rozhodčí pozná, že jsem zasáhl - rozsvítí se totiž světlo. Dříve to celé fungovalo tak, že byla špička fleretu namočená do barvy a dělala tečky. 

Takže nosíte také elektrickou vestu?

Vypadá jako dámské bodycko! Snímá zásahy od feretu, a je jedno, kam se strefíte. Bod se počítá stejně. Je to jako v hokeji - je jedno, jak gól padl, hlavně, že je puk v bráně. Někdy s trenérem řešíme, že když se podaří krásný zásah, měl by podle nás být klidně za dva body... Ale tak to není, a když naopak některý zásah "zprasím", jsem za tohle hodnocení moc rád. 

V létě pořádáš v Brně mezinárodní kemp pro šermíře…

Jde o Fencing Camp Brno, a v rámci něj pak proběhne Alexův Summer Jam pro děti cca od 10 do 17 let, letos se bude konat 1. září v 19:00 na Jakubském náměstí. Postaví se velká stage, bude se šemovat, tančit a radovat. Zase se tím rozšíří bublina lidí, kteří se o šermu něco dozvědí. Každý, kdo nás vidí, si hned řekne, jak moc cool sport to je.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné