Prochází sebeláska vibrátorem? Aneb Milujte se, klidně i zadaní

Víme, jak masturbovat, abyste tím nastartovali sebevědomí, imunitu i větší potěšení ze sexu.
Text: Veronika Košťálková 5. listopadu 2022

Foto: Archiv Cosmopolitanu

Začalo to nevinnou otázkou. „Holky, vy ho vážně žádná nechcete?!“ sondovala jsem hromadným mailem, jestli se tedy mám „obětovat“ pro blaho týmu a odnést si domů pulzační vibrátor s něžným názvem The Poet, který ležel v redakční skříni dočista netknutý a opuštěný. Když mi kolegyně sacího fešáka taktně přenechaly na testování (love my job!), pochopitelně jsem zajásala. Ale zarazilo mě, že i v naší naprosto sexuálně osvícené partě žen zaznívaly reakce typu: „Děkuju, mám kluka, tak vibrátor nepotřebuju.“ Ehm, nic ve zlém, ale čí penis ovládá pět pulzačních režimů, že? Co chci říct, se v zásadě netýká erotických hraček (sama fandím týmu #RučníPráce), ale spíš našeho přístupu k ženské masturbaci. Opravdu ji máme chápat jako slabou náhražku za sex? Nouzovku, která se hodí, jen když nás potká single karanténa nebo měsíční stáž daleko od partnera? Za mě tedy ani omylem!

Onanií k lepší pleti, noci a imunitě

Jak jste už nejspíš pochopili, onanie patří mezi moje hobby, nehledě na status zadaná / nezadaná. Jednak mě baví rozvíjet v hlavě detailní erotické fanfikce, na což při svižné rodičovské souloži nezbývá mentální prostor, jednak si sebeuspokojování ordinuju jako přírodní všelék. Jakkoli divně to možná zní, když mě naposledy chytla blokáda bederní páteře, masáž klitorisu byla to jediné, co mi na chvíli pomohlo zmírnit onu děsnou paralyzující bolest. Ve druhém trimestru těhotenství, kdy mě pro změnu trápila nespavost, byl vlastnoruční orgasmus zase nejlepší způsob, jak se „na povel“ uvolnit a místo zírání do stropu konečně odlifrovat tělo do říše spánku. A za studentských let? Kdykoli mě uprostřed šprtání zmáhal pocit, že se mi hlava brzy zavaří a vybuchne, zachránila mě pětiminutová porno pauza. Mysl se příjemně restartovala a nervy ze zkouškového aspoň na okamžik přestaly existovat…

Masturbace má velmi pozitivní vliv na naše fyzické i psychické zdraví. Snižuje stres, zlepšuje spánek a zvyšuje hladinu estrogenu, který napomáhá zdravějšímu vzhledu pokožky.

A že nebudu v takových zázračných efektech světlou výjimkou, protože je máte na dosah ruky i vy, ostatně potvrzuje renomovaná česká sex koučka Julie Gaia Poupětová (sex-koucink.cz). „Masturbace má velmi pozitivní vliv na naše fyzické i psychické zdraví. Snižuje stres, zlepšuje spánek a zvyšuje hladinu estrogenu, který napomáhá zdravějšímu vzhledu pokožky. Vzrušení při masturbaci povzbuzuje činnost imunitních buněk a oběhové soustavy, aktivuje svaly pánevního dna, čímž zlepšuje jejich tonus,“ vyjmenovává benefity odbornice. „Při masturbaci se také uvolňuje řada neurohormonů s pozitivním účinkem na naši psychiku a duši, jako jsou endorfiny, oxytocin a další. Orgasmus sám o sobě navíc posouvá práh bolesti. Masturbace proto přináší i účinnou úlevu od menstruačních bolestí.“ Až vás tedy začnou trápit křeče v podbřišku, pamatujte, že vás nemusí zachránit jen růžová tabletka. Přírodní alternativu najdete, ehm, v kalhotkách. Jen pozor na vedlejší účinky, často se pacientkám přihodí orgasmus!

V pornu sexy, v lásce tabu?

Posuďte sami tu ironii: Zatímco v pornu najdete tisíce scének a live chatů, kde si žena dopřává procítěnou autoerotiku, v řadě partnerských vztahů se z vlastnoručních orgasmů stává tabu. „Přítel mě nečekaně vyrušil, když jsem si dělala dobře. Myslela jsem, že ho ten pohled rozpálí a přidá se, ale on vystřihl ublíženou scénu, že mi náš sex evidentně nestačí a že jsem mu měla říct, pokud něco dělá špatně. Na moji levačku žárlí doteď, takže masturbuju tajně pod peřinou, jako když mi bylo dvanáct,“ stěžuje si čtenářka Barbara. Podobnou zkušenost má i sociální pracovnice Linda: „Když padne zmínka o sebepotěšení, moje slečna reaguje podrážděně… Má pocit, že ji tím o něco ochuzuju, že pak budu málo nadržená, bude mi trvat, než dosáhnu orgasmu, a celý prožitek bude vlažnější. Nedokážu jí vysvětlit, že miluju obojí a odmítám si vybírat.“ Opravdu může vzrušování sebe sama tlumit libido a vytěsňovat párový sex?

Ano i ne. „Pokud je žena zamilovaná, hodně šťastná, nějak excitovaná nebo nabitá endorfiny – třeba po sportu, autoerotika může její libido naopak ještě povzbudit,“ objasňuje Julie Gaia Poupětová. „Za jiných podmínek naopak může masturbací svou původní chuť na sex utlumit. Nejde tedy jen o masturbaci samotnou, ale o kontext, ve kterém k ní dochází.“ Hlavou mi vrtá ještě jedna věc: Když si budu „na dobrou noc“ každý večer dopřávat sólo akci se satisfyerem rozvibrovaným na plný výkon, nehrozí mi potom v intimních partiích určitá otupělost na dotek prstu, jazyka či penisu? „Jakákoli stereotypně vykonávaná aktivita ovlivňuje náš mozek – a tak trochu ho otupuje,“ má jasno sex koučka. „Klientkám proto vysvětluji: Při masturbaci není až tak důležité, CO, ale spíš JAK to používáte. Můžete používat silnou pomůcku (hlavici nebo vibrátor s podtlakem) způsobem, který vás bude otupovat, anebo ji můžete používat způsobem, při kterém zachováte plně citlivost vašeho mozku i na jemné a něžné doteky, a ještě ji budete zvyšovat.“ (Uff, už jsem se děsila, že budu muset půlku svého erotického šuplíku vyhodit!)

Co takhle vlhký měsíc?

Ať jste single, nebo už dlouho žijete v páru, naplánujte si na tento měsíc aspoň jedno rande sami se sebou – a dejte si záležet! Možná vám k sebepotěšení pomůže krásné prádlo, možná vás dostane do správné nálady horká koupel, smyslný playlist nebo erotická povídka. Hlavně si dopřejte čas a neodbývejte se! Zvlášť jestli se za poslední roky stala z vaší autoerotiky rutinní činnost, se kterou jste raz dva hotoví, pojměte tentokrát laskání sebe sama jinak. Hrajte si, poznávejte vlastní reakce, projevujte tělu vděčnost za všechnu rozkoš, kterou vám dává… Prostě se milujte se vším všudy!

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné