Přestaňte se bát odmítnutí a převezměte otěže vlastní kariéry

Jak přestat myslet na strašáky pod postelí a prostě a jednoduše začít jednat? Ovládněte strach z odmítnutí a najděte ztracenou sebedůvěru. Obzvlášť v práci se vám bude hodit.
Text: Anna Basiková 25. února 2023

Foto: Getty Images

Před sebou máte důležitou prezentaci projektu, na kterém jste makali posledního půl roku, ale už dopředu se stresujete, že se nebude nikomu líbit. Den před pohovorem na váš #dreamjob vás začne příšerně bolet v krku a vám se uleví, protože nebudete moct dorazit. Nevrátíte jídlo v restauraci, protože se stydíte říct, že vám nechutnalo. Neřeknete si v práci o víc peněz nebo o vedení toho projektu, po kterém tajně toužíte. Nesdělíte kamarádce, že vám vadí, jak se k vám někdy chová.

Pokud se vám tohle stává zcela běžně, nemůžete pochybovat o tom, že trpíte strachem z odmítnutí. Na pracovním trhu je ale právě strach jednou z emocí, která vás většinou nikam neposune. A pokud ano, tak jedině o krok zpátky. Jak se tedy přestat bát, že se váš nápad nebo životopis nebude někomu zdát dostatečně dobrý? Jak neztrácet hlavu, když se nedaří, ale dát do toho ještě víc?

Kdo se bojí…

Dost možná máte s odmítnutím bohaté zkušenosti. A bojíte se ho jak čert kříže… Ještě aby ne. Odmítnutí není žádná sranda. Obvykle v nás vyvolává pocity zmaru, smutku a méněcennosti. Možná je nejvyšší čas s tou nedůvěrou v sebe sama přestat, co myslíte? A fakt nemusíte hned najíždět na vlnu odevzdanosti. Pokoru, respekt a úctu rozhodně za hlavu neházejte. Vy potřebujete najít kuráž!

„Odmítnutí spouští v našem mozku úplně stejné procesy jako fyzická bolest.“

Co máme vlastně za problém?

„Strach z odmítnutí býval užitečný, když jsme žili ještě v tlupách. Odmítnutí mohlo znamenat vyloučení ze skupiny, a tudíž život ohrožující situaci. Dnes je ale jiná doba – odmítnutí je častou a přirozenou reakcí, která pro naše přežití v naprosté většině nemá význam. Existují další cesty, další lidé, u kterých můžeme získat své ano, a naplnit tak svoje potřeby. Strach z odmítnutí v nás přesto přetrvává a blokuje nás v úspěchu,“ vysvětluje psycholog a terapeut Pavel Rataj v článku na svém webu pavelrataj.cz.

Pokud v sobě tento strach máme, uchylujeme se většinou ke zcela neproduktivnímu chování. „Vyhýbáme se dané situaci s nepříjemnými pocity a všemožně se sami sobě snažíme vysvětlit, že přece nemá smysl žádost vyslovit,“ dodává odborník. Podle vědců údajně odmítnutí spouští v mozku úplně stejné procesy jako fyzická bolest. Není se tedy čemu divit, že nám je záporná reakce tak nepříjemná a vsugerujeme si, že ji nechceme už nikdy zažít.

Ne nemusí být vždycky osobní

Abyste se dokázali strachu zcela zbavit, budete muset projít několika fázemi. Od analýzy vlastních pocitů až po testování různých technik v praxi. „Pokud se chcete naučit zvládat svůj strach z neúspěchu, je důležité ho prozkoumat a lépe pochopit. Uvědomit si, v jakých situacích vás obavy omezují, jaké pro vás mají negativní důsledky, ale také, co je vaším cílem – v jakých situacích se chcete cítit jistěji a k čemu vám to pomůže,“ doporučuje psycholožka Olga Lošťáková (mindtrix.cz).

Nejprve si uvědomte, co pro vás odmítnutí vlastně znamená. Proč je vám tak nepříjemné a co vám způsobuje? Druhý bod vaší cesty se zaměřuje na změnu úhlu pohledu. Máte pocit že odmítnutí = nenávist či neschopnost? Právě tady to bude chtít absolutní změnu myšlení. Fakt, že vám někdo váš projekt vrátil nebo jste neuspěli na pohovoru, ještě neznamená, že jste špatný a neschopný člověk. Druhá strana pouze vyjádřila svůj názor a s vaší osobností to nemá pranic společného…

Navíc, odmítnutí se děje dnes a denně, a není proto potřeba z něj dělat velkou vědu. „Začněte zkoumat svá negativní přesvědčení a měňte je na podpůrná. Například: ‚Odmítnutí mého nápadu znamená, že jsou moje nápady špatné…‘ změňte na: ‚Druhý neodmítá mě, ale ukazuje mi další cesty, příležitosti, poskytuje mi zpětnou vazbu,‘“ nabízí řešení psycholožka.

Klíčovým bodem programu je také ovládnutí svých emocí a schopnost zůstat v klidu. „Pokud totiž při neúspěchu pro - žíváte stres a nelibé emoce, reagujete často v módech 3 U: ustrnutí, útoku, nebo útěku. Takže místo konstruktivní odpovědi na odmítnutí návrhu (doptávání se, hledání jiných variant či zjišťování dalších kroků) se třeba rozzlobíte a jste na druhého nepříjemní nebo nevíte, co říct, případně ze si tuace utečete,“ uvádí odbornice. Když se vám ale podaří emoce ovládnout, budete schopni reagovat konstruktivně a fl exibilně. „K tomu pomáhá trénink všímavosti, prohlou - bení sebepoznání (proč v daných situacích prožívám určité emoce) i trénink komunikačních technik,“ dodává.

„Je důležité umět odlišit chvilkovou únavu od dlouhodobé frustrace.“

Trénink dělá mistra

Teď tedy víte, že odmítnutí se nemusíte bát a že ho máte trénovat. Jak ale reagovat, pokud přece jen nastane? „Neutečte, zůstaňte a doptejte se druhého na důvody odmítnutí. Pomůže vám to pochopit jeho motivaci a třeba získáte inspiraci, co příště změnit. Potom promyslete situaci, zhodnoťte, jestli byste příště udělali něco jinak, načerpejte konstruktivní zpětnou vazbu a následně zkušenost v myšlenkách opusťte a netrapte se s ní. Jděte dál,“ radí psycholožka.

Zkuste si také položit následující otázky: Jak se z odmítnutí můžu poučit? Co je potřeba změnit a naučit se, aby to příště dopadlo jinak? Opravdu se s lidmi, kteří mě odmítají, chci stýkat? Pokud ano, co je nutné v přístupu k nim a v komunikaci s nimi změnit? Nebyli jste spokojení se svojí reakcí na odmítnutí? Jak se chcete v podobné situaci zachovat příště?

Pak začněte trénovat komunikační techniky, abyste měli jistotu, že víte, jak můžete reagovat na námitku, prezentovat svoji myšlenku a efektivně neverbálně komunikovat. Často také pomáhá, když si představíte nejhorší možný scénář. Díky tomu si totiž můžete připravit různé verze odpovědí a nezůstat na poradě stát s otevřenou pusou nebo uplakanýma očima.

Kdy změnit směr?

A co když po odmítnutí zjistíte, že tudy opravdu cesta ne - vede, že vám už hledání konkrétní vysněné práce nedává smysl, váš byznys plán má tolik chyb, že by zabralo roky ho přepracovat, a zaměstnání, kde se tolik snažíte zapůsobit na šéfa, vás vlastně vůbec neuspokojuje. Má cenu se dál snažit, nebo raději hledat štěstí jinde?

„Vnímejte sami sebe, pozná vejte, při jakých činnostech je vám dobře, a kdy naopak vůbec, a v jakých aktivitách setrváváte, protože si to přeje někdo jiný. Je důležité (a ne vždy tak úplně snadné) umět odlišit momentální únavu od dlouhodobé frustrace a konstruktivní hledání rizik od vyhýbavého chování,“ doplňuje Olga Lošťáková. Až na to přijdete, pamatujte, že není ostuda, když pro jednou odmítnete něco vy sami. Protože kouzelné slůvko ne vás dokáže posunout, ať už přijde z jakékoliv strany.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné