Proč jsou někteří lidé produktivní hlavně v noci?

Jste také ten typ, co celý den prokrastinuje, ale v deset večer se najednou cítí čilý a chytají ho ty nejlepší nápady? Pak čtěte dál. Máme pro vás vysvětlení.
Text: Tereza Čaladi 13. prosince 2022

Foto: And Just Like That... (2021, HBO)

Sice vstanete v osm ráno, ale dáte si kafe, otevřete počítač a hups, jste na telefonu. Pak se chvíli snažíte něco dělat, ale najednou je čas oběda. Potom přichází chvilku oddychnutí, odpoledne je určeno na schůzky s přáteli, nebo na vyzvedávání dětí ze školy. A večer už se vážně do té práce musíte pustit, jinak ji do konce týdne nestihnete. A na takovéhle podobné bázi fungují takzvané noční sovy. Jde zkrátka o ty, kterým se lépe pracuje v noci než ve dne. Není to přitom žádný velký unikát. Týká se to až 30 % populace. Roli zde přitom hraje mnoho faktorů.

  • Genetická predispozice – Pokud jeden z vašich rodičů byl, či je, produktivní především v noci, je velká šance, že vy budete také. Vědci našli gen, který funguje v podstatě jako budík pro vaše tělo. A přenáší se stejně jako například barva očí.
  • Aktivita našeho mozkuNeurologické studie ukázaly, že někteří lidé mají mozky produktivní hlavně ráno a někteří večer.
  • Denní režim – Mimo to velmi záleží na tom, jak máte svůj den nastavený. Například pokud vstáváte s dětmi do školy, budete nejspíše zvyklí pracovat hlavně ráno. Nebo naopak pokud máte malé ratolesti, může se vám lépe pracovat odpoledne a večer, když spí. Zároveň se váš denní program může lišit v souvislosti s vaším současným životním stylem a tomu se jednoduše přizpůsobuje i vaše produktivita. Zkrátka a dobře: pracujete, když je na to čas.

Zajímavé přitom je, že pokud se někdo stává noční sovou, pak je to obvykle v období adolescence (13-21 let). S dospíváním teenageři chodí spát později a jedním z důvodů je, že jejich tělo začíná produkovat spánkový hormon melatonin až později večer. Obvykle tak jsou unaveni až okolo 11 hodin večer či o půlnoci a spali by nejraději osm hodin a více. 

Zdravotní rizika nočních sov

Říkáte si, když to tolika lidem vyhovuje, proč to není nastaveno v celé společnosti? To protože s tímto režimem lidé často nespí pravidelně, ale příliš mnoho či málo a jejich tělo to rozhodí. Což přináší různé zdravotní nepříjemnosti, jako je spánková apnoe (porucha dýchání), deprese, úzkost, cukrovka 2. typu či hypertenze (zvýšení krevního tlaku). 

Proč se svět plně nepřizpůsobil nočnímu režimu

S prací v dnešní době, kdy je mnoho lidí na HO, nebo dělá v hybridním režimu, není úplně nemožné si svůj čas produktivity přizpůsobit na noční. Je tu ale důvod, proč k tomu stále nedošlo u všech lidí. Jedním z nich je, že od dob lovců a sběračů jsou lidská těla přizpůsobena tomu, aby sledovala cyklus rotace slunce. Tedy že se přes den pracuje a v noci spí. Ačkoliv už nepotřebujeme za denního světla chytat mamuty, tělům tato modernizace přeci jen ještě chvíli zabere. Mimo to je vždy potřeba mít nějaký režim, jinak je organismus v krizi, což může způsobit řadu zdravotních problémů. Navíc se nám v noci lépe spí, protože je všude klid, tma a chladno. A v neposlední řadě – kdo by nechtěl mít volné odpoledne? Je tedy dobré, že si v dnešní době můžete práci přizpůsobit tak, aby vám váš režim vyhovoval. Ale všeho s mírou.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné