Proč jsou někteří lidé produktivní hlavně v noci?
Foto: And Just Like That... (2021, HBO)
Foto: And Just Like That... (2021, HBO)
Sice vstanete v osm ráno, ale dáte si kafe, otevřete počítač a hups, jste na telefonu. Pak se chvíli snažíte něco dělat, ale najednou je čas oběda. Potom přichází chvilku oddychnutí, odpoledne je určeno na schůzky s přáteli, nebo na vyzvedávání dětí ze školy. A večer už se vážně do té práce musíte pustit, jinak ji do konce týdne nestihnete. A na takovéhle podobné bázi fungují takzvané noční sovy. Jde zkrátka o ty, kterým se lépe pracuje v noci než ve dne. Není to přitom žádný velký unikát. Týká se to až 30 % populace. Roli zde přitom hraje mnoho faktorů.
Zajímavé přitom je, že pokud se někdo stává noční sovou, pak je to obvykle v období adolescence (13-21 let). S dospíváním teenageři chodí spát později a jedním z důvodů je, že jejich tělo začíná produkovat spánkový hormon melatonin až později večer. Obvykle tak jsou unaveni až okolo 11 hodin večer či o půlnoci a spali by nejraději osm hodin a více.
Říkáte si, když to tolika lidem vyhovuje, proč to není nastaveno v celé společnosti? To protože s tímto režimem lidé často nespí pravidelně, ale příliš mnoho či málo a jejich tělo to rozhodí. Což přináší různé zdravotní nepříjemnosti, jako je spánková apnoe (porucha dýchání), deprese, úzkost, cukrovka 2. typu či hypertenze (zvýšení krevního tlaku).
S prací v dnešní době, kdy je mnoho lidí na HO, nebo dělá v hybridním režimu, není úplně nemožné si svůj čas produktivity přizpůsobit na noční. Je tu ale důvod, proč k tomu stále nedošlo u všech lidí. Jedním z nich je, že od dob lovců a sběračů jsou lidská těla přizpůsobena tomu, aby sledovala cyklus rotace slunce. Tedy že se přes den pracuje a v noci spí. Ačkoliv už nepotřebujeme za denního světla chytat mamuty, tělům tato modernizace přeci jen ještě chvíli zabere. Mimo to je vždy potřeba mít nějaký režim, jinak je organismus v krizi, což může způsobit řadu zdravotních problémů. Navíc se nám v noci lépe spí, protože je všude klid, tma a chladno. A v neposlední řadě – kdo by nechtěl mít volné odpoledne? Je tedy dobré, že si v dnešní době můžete práci přizpůsobit tak, aby vám váš režim vyhovoval. Ale všeho s mírou.