Chyba, přítel člověka? Aneb proč je dělat právě teď!

Co se rovná úspěchu? Přešlap! Protože právě ten vás odrazí.
Text: Tereza Čaladi 3. ledna 2023

Foto: Profimedia

Každý den jsme ostatními souzeni podle určitých společenských požadavků. Když je vám 20, měli byste jít studovat. S úderem 23 narozenin se od vás očekává soužití ve vážném vztahu. V pětadvaceti nejlépe titul, dobrá práce, zásnuby a první položená cihla společného domova. A do 30 první dítě! Pokud to všechno nemáte, všichni kolem vás začínají uvažovat, co je s vámi špatně. Celá rodina je v pohotovosti a rozdává vaše číslo na potkání, protože co kdyby se někomu zželelo se vás ujmout? A vy mezitím posloucháte, že „takhle to být nemá“.

Ale kdo tohle určuje? Kdo nastavil společenská pravidla? A není naše věc, že děláme to, co věčně nespokojená společnost vnímá jako životní chyby?

Co to ale chyba vlastně je?

Tento vágní pojem naznačuje, že jsme udělali něco špatně, ale co je špatně a co dobře? Když uděláte hrubku v diktátu, je to chyba. Když odbočíte do zákazu vjezdu, taky chyba. Ale když se v pětadvaceti rozejdete s dlouholetým partnerem a jediné, co se vám chce, je užívat si znovunabyté svobody, to se přece za chybu považovat nedá, no ne?

Na všechny, ale na ženy obzvlášť, jsou denně kladeny miliony požadavků. Video Cythiy Nixon „Be a Women They Said“, které se stalo před dvěma lety virálním, je toho důkazem. Poukazuje v něm na to, co vše je po ženách ve společnosti vyžadováno a že tyto nároky jsou často nesplnitelné, protože jsou protichůdné. Jako například následující část týkající se oblékání žen, „Show some skin. Look sexy. Look hot. Don’t be so provocative“.

Here is the truth: v očích druhých nikdy nebudete dokonalí a nedává smysl se o to snažit a být kvůli tomu nešťastní. Takže víte, co s tím? Hoďte to za hlavu! Lidé vás budou kritizovat, i když děláte všechno správně, tak pojďte a udělejte klidně něco zásadně špatně. Jim se protočí panenky a vám se třeba uleví.

Nezájem? Taky dobře!

Neříkáme, ať si domů pozvete první toxickou osobu, o níž zakopnete, nebo ať vyrazíte na ferraty do Alp, které pro vás budou nearly death experience. Jen se nezajímejte o to, co je vyhovující a udělejte něco špatně, protože chybami se člověk učí.

Pokud úplně nevíte, jak na to, doporučujeme pustit si film The F**k-ItList. O klukovi, kterému se jeho vysněná budoucnost zbortila během jednoho dne, a tak se vykašlal na to, že bude dělat to, „co má“, a začal dělat to, co chtěl. Což zahrnovalo i spoustu přešlapů.

V zásadě je jedno, kolik vám je let. TEĎ je ten správný čas na dělání „chyb“. Člověk se ve finále vždycky musí soustředit zejména na přítomnost. Jednou možná budete ready na rodinu, děti a klidný život, ale jestli teď cítíte chuť po dobrodružství, tak vzhůru do něj!

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné