5 faktů o menstruaci, které se vyplatí znát

„Ještě si ho nevezmu, protože je to zbytečný..." Také patříte mezi ty, co neradi berou léky na bolest? Přečtěte si, proč je důležité bolest zastavit včas.
komerční článek 13. června 2023

Foto: Getty Images

Cenu za nejotravnější část měsíce získává... Menstruace! Přestože je pro náš organismus nesmírně důležitá, dokáže nám znepříjemnit i několik dní v kuse. Silné krvácení a křeče totiž umí spolehlivě narušit běžné každodenní fungování, často jim však lze předejít. Jak na to? Zjistěte základní fakta o menstruaci a odhalte praktické tipy, jak tohle „milé“ ženské období přežít.

1. Při silné menstruaci vynechte horkou vanu

Od bolesti vám může ulevit teplo, protože přispívá k rozšíření cév v oblasti dělohy. Nejkomplexnějším řešením proto bývá horká koupel, která uvolní křeče a zároveň zklidní vaši mysl. Pokud vás však trápí silná menstruace, měli byste se teplé lázni raději vyhnout, teplo by mohlo menstruační krvácení ještě zesílit. Místo toho sáhněte po chladivých obkladech, které průtok krve v děloze sníží a zmírní tak krvácivost.

2. Zastavte bolest včas

Někteří lidé mají za to, že léky proti bolesti jsou pro organismus zbytečnou zátěží. Ale ruku na srdce – proč trpět, pokud bolest neplní svou primární varovnou funkci před vnějším stimulem nebo vznikajícím onemocněním?

Nejlepším způsobem, jak menstruační bolest zastavit, je vzít si lék proti bolesti, a to ideálně hned, jakmile se křeče objeví. Čím později analgetikum užijete, tím je bolest silnější a tím obtížněji ji lze zmírnit.

Pro zmírnění bolesti můžete vyzkoušet volně prodejný lék Nalgesin S, který obsahuje sodnou sůl naproxenu, ta se rychle rozpouští a vede k rychlému nástupu účinku. Nalgesin S rovněž nabízí dlouhotrvající úlevu od bolesti až po dobu 12 hodin, což při menstruačních křečích, které mohou trvat třeba i 72 hodin, jistě oceníte. Dlouhodobé působení Nalgesinu S navíc pomáhá kontrolovat bolest také během noci, čímž zlepšuje kvalitu spánku.

Nalgesin S je volně prodejný lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták. Obsahuje sodnou sůl naproxenu.

Nalgesin S má rovněž protizánětlivý účinek a inhibuje tvorbu prostaglandinů, skupiny látek podobných hormonům, které během menstruace způsobují stahování dělohy. Čím méně prostaglandinů se do těla vyplaví, tím menší bolest je. Užívá se jedna tableta každých 8–12 hodin, v případě velké bolesti lze pak užít dvě tablety současně nebo s odstupem jedné hodiny.

3. Pozor na to, co jíte a pijete

Během menstruace je více než kdy jindy důležité hlídat si jídelníček a pitný režim. Konzumujte jídla s nízkým obsahem tuků, naopak navyšte množství potravin s vysokým obsahem vitaminů E, B1, B6 – právě ty mohou snížit intenzitu menstruačních bolestí a zkrátit dobu jejich trvání. Na talíř si tedy naložte vejce, vepřové maso, celozrnné výrobky a zeleninu. Zároveň se vyhněte nadměrné konzumaci kávy a alkoholu a přijímejte dostatek tekutin, ideálně čisté vody.

4. Pokud je bolest velmi silná, navštivte lékaře

Velmi bolestivá menstruace a extrémně silné krvácení nejsou normální. Mohou za nimi stát nepříjemné zdravotní komplikace. Nejčastější příčinou bývá endometrióza, zánět, myomy nebo nitroděložní tělísko s obsahem mědi. Naslouchejte své intuici a v případě jakýchkoliv pochybností a přetrvávající bolesti raději vždy vyhledejte lékaře.

5. Buďte v klidu

Věděli jste, že vnímání bolesti může ovlivnit i stres? Dopřejte si proto během menstruace klid a odpočinek. Vsaďte na meditaci, relaxační masáž (během menstruace můžete zkusit masírovat břicho a podbřišek levandulovým olejem), akupunkturu, strečink a lehké cvičení.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné