Jak na menstruační bolesti? Zkuste tyhle osvědčené tipy

Řekněte sbohem růžové tabletce. Existují lepší cesty, jak zmírnit křeče.
Text: Kristýna Schafferová 11. ledna 2023

Foto: Getty Images

Každý měsíc přijde pár dní, které předčí všechny ostatní. Bolestí. Menstruační křeče umí zasáhnout s takovou silou, že vás doslova ochromí. Než ale začnete hledat v šuplíku nebo na dně tašky jakýkoliv prášek proti bolesti, čtěte dál. Sesbírali jsme pro vás pár osvědčených tipů, které ji buď zaženou úplně, nebo alespoň utlumí.

Prášek je sice nejjednodušší a nejdostupnější řešení, které funguje rychle jako blesk, ALE… Pokud volně prodejné léky berete příliš často, mohou podráždit žaludek a někdy i přivodit nežádoucí zdravotní komplikace (obzvlášť zapíjíte-li je alkoholem), které nechcete řešit. Namátkou třeba reflux nebo žaludeční vředy. A je jedno, jestli jste si oblíbili paracetamol (paralen), nebo nesteroidní protizánětlivé léky (ibuprofen).

Kde se křeče berou

Jeden by řekl, že jsou křeče jako doplněk ke krvácení úplně zbytečné, že? Pokud se chcete někoho zeptat, proč vás každý měsíc tak trápí, obraťte se na prostaglandiny. Tato skupina hormonů způsobuje, že se děloha během menstruace stahuje, aby došlo k vyloučení děložní sliznice a k udržení krevního toku. A tyto kontrakce bolí. Čím méně se do vašeho organismu prostaglandinů vyplavuje, tím menší vaše bolest je. Takže je to trochu jako kolo štěstí...

Jak zmírnit bolest bez prášků?

1. Dejte si horkou vanu  

Teplo uvolní svalové napětí, usnadní průtok krve a zmírní bolest. Můžete zkusit nahřívací láhev nebo nahřátý ručník, největšího pohodlí ale dosáhnete ve vaně plné horké vody. Než se do ní naložíte, osprchujte se: během menstruace je hygiena o to víc důležitá. Do vany si můžete přihodit aromaterapeutickou bombu do koupele, která utiší i naštvanou mysl.

2. Pijte vodu. A když kafe, tak bez kofeinu  

Snažte se do svého těla dostat během menstruace větší množství vody. Voda sníží nadýmání, které většinu žen během menstruace trápí. Pokud si nechcete odříct kafe, sáhněte po tom bez kofeinu. Ten totiž způsobuje zúžení cév, a křeče tak mohou být intenzivnější.

3. Spolehněte se na přírodu  

V přírodě najdete řadu bylinek s protizánětlivými a zklidňujícími účinky. Uvařte si proto šálek čaje, třeba heřmánkového, fenyklového nebo zázvorového, a postupně ho upíjejte. Jestli nevíte, vyberte si v obchodě menstruační nebo ženské čaje, jejichž směs je připravena speciálně pro ty, které trápí křeče a svalové tenze.

4. Namasírujte se

Lehké promasírování břicha a podbřišku spolu s dolní částí zad pomůže od křečí také hodně ulevit. Nechte se vést intuicí a dělejte to, co je vám příjemné. K masáži použijte rostlinný olej (například slunečnicový nebo mandlový), do kterého přidejte pár kapek esenciálního oleje. Třeba levandulový, jenž má protizánětlivé vlastnosti, zlepšuje průtok krve a zmírňuje bolestivou menstruaci. Zázvorový zase zlepšuje prokrvení a působí jako analgetikum s protizánětlivými účinky. Přesně to, co potřebujete.

5. Zacvičte si  

Přestože vás tichá, ztemnělá ložnice volá, místo do postele si skočte zacvičit. Protažením těla zmírníte tlak, uvolníte svaly a křeče postupně odezní. Nemusíte se hned vrhat do žádných velkých výkonů. Stačí 15 minut stretchingu, jógy nebo chůze, a budete se cítit mnohem lépe.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné