Chodíte pořád pozdě? Tyhle 4 tipy vám pomůžou

Není představa, že nebudete před každým odchodem z domova úzkostlivě hledat klíče, lákavá?
Text: Alice Snape 26. srpna 2023

Foto: Archiv HMI

Strašně se omlouvám, už jsem na cestě, sli­­­­­­­­bu­­­ju!“ zní jedna z mnoha zpráv, které posílám svým přátelům, zatím­­co trůním na zácho­­dě, kalhotky u kotníků, a nanáším si rtěnku. Vlastně lžu jen trochu. Vážně chci odejít. Jenom ještě musím najít klíče, sbalit si věci a samo­zřejmě se převléknout, protože to, co jsem si vzala na sebe, se mi najednou vůbec nelíbí. Ach jo.

Nechci chodit pozdě. Vždy si ne­­­­chá­vám časovou rezervu, ale pokaž­­­dé se mi ji podaří nějak vyplnit a pak nestíhám. Vím, že čas vládne světu, ale nedokážu ho uchopit. A tak jsem se rozhodla, že s tím něco udělám a stanovila jsem si několik úkolů, které mi s tím pomohly:

1) Každý večer si dávám základní věci jako klíče a peněženku na to stejné místo, abych je pak druhý den nemusela hledat. 2) Den předem si připravím oblečení. 3) Neprokrastinuji na telefonu, ale Instagram sjíždím až tehdy, když sem i podaří na dané místo dorazit včas. 4) Nedělám zbytečnosti, když se to nehodí. Třeba nestelu postel, když už mám desetiminutové zpoždění. 

A co ještě funguje?

Pravidlo 20 minut  

Dřív jsem si na procházku se psem dávala hodinu, ale vždycky mi to trvalo déle. Když si plánujete čas, přidejte 20minutovou rezervu na každou činnost. Získáte tak případného fóra, kdybyste třeba na cestě zůstali trčet v zácpě, nebo se vám zpozdil autobus.

Lehněte si  

Pokud jste jako já a máte pocit, že jste jako v začarovaném kruhu úzkosti z každého opuštění domova, zkuste si lehnout na zem a uzemnit se. Funguje to! Donutí vás to přehodnotit situaci a vrátit svou mysl zpět k tělu. Ovšem nedoporučuji, pokud jste na veřejnosti nebo už jdete pozdě. Místo toho se na chvilku zastavte, zavřete oči a pár minut zhluboka dýchejte.

Důležitá rozhodnutí dělejte den předem  

Naplánujte si trasu a rozhodněte se, co si vezmete na sebe. Pokud máte větší problém odejít z domova brzy ráno než odpoledne, plánujte si schůzky až po obědě.

A hlavně si položte tuto otázku  

Ať už vás čeká cokoliv, zeptejte se sami sebe: „Chci tam vážně jít?“ Protože jedním z důvodů pozdních příchodů je to, že se vám tam nechce. Sice na pozvání kývnete, ale pak si neumíte představit, že dorazíte, a tak to odkládáte… A i když nakonec přijdete, dáváte tím najevo, že jste do toho mnoho nadšení nevložili. Buďte k sobě proto upřímní a zrušte vše, co můžete (samozřejmě kromě lékařských prohlídek a důležitých pracovních schůzek).

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné