Tohle že můžeme vystudovat? Neuvěříte, jaké obory nabízí některé vysoké školy

Titul ze znalosti Taylor Swift? Yes, please!
Text: Kristýna Schafferová 29. listopadu 2022

Foto: Profimedia

Detailní znalost kariéry Taylor Swift, politické pozadí Hunger Games i Harry Potter a jeho vliv na všechny věkové kategorie se ve vašem životopise budou krásně vyjímat. Pojďte studovat něco, o čem jste si ani nemysleli, že to jde. Za hranicemi České republiky se nachází svět neomezených možností. Dokazují to i různé vysoké školy, které do svých osnov zařadily neuvěřitelné kurzy - od zombie apokalypsy až po Kayne Westa. Pokud vás ekonomie, marketing a filozofie už nudí, možná je na čase popřemýšlet o změně oboru. Že bychom vážně mohli být tím, čím chceme (třeba čarodějkou)?

1. Vývoj kariéry Taylor Swift na Newyorské univerzitě

Co kdybychom vám řekli, že můžete získat extra kredity za to, že jste #swiftie? Institut Clivea Davise na Newyorské univerzitě nabízí v jarním semestru kurz plně věnovaný Taylor. Vede ho redaktorka časopisu Rolling Stone Brittany Spanos a bude se v něm zabývat kariérou Taylor Swift ze všech možných úhlů, včetně jejího přechodu od country k popu, vlivu mládí na její úspěch a rasové politiky v současné populární hudbě. Sama zpěvačka byla požádána, aby studentům osobně řekla pár slov, což ale zatím není potvrzené.

2. Kurz věnovaný Protivným sprostým holkám na Colorado College

Jestli znáte všechny dobré hlášky z Mean Girls nazpaměť, konečně jejich opakování můžete považovat za domácí úkol. Na Colorado College je tomuto filmu z roku 2014 věnován celý jeden kurz. A o čem je? Studenti se v něm dozví, jak a proč se z některých dívek stávají Reginy George a jak daleko jsou ochotné zajít, aby si udrželi status včelí královny. Co vy na to?

3. Kanye vs. Everybody na Státní univerzitě v Georgii

Katedra anglického jazyka na Státní univerzitě v Georgii nabízí nově obor plně věnovaný Kanyemu Westovi. Dozvíte se celou jeho cestu ke slávě i jaký je jeho přínos afroamerickému umění a politice. Prozkoumáte jeho texty a přečtete si řadu rozhovorů, které vám pomohou zjistit, co ho baví a jak jeho tvorba zapadá do kontextu rasy a genderu. „Zabýváme se řešením problémů a Kanye West je jedna velká hádanka,“ řekl pro magazín Fader profesor Scott Heath, který tento těžko uvěřitelný obor vyučuje.

4. Speciální obor Pizza Hut na Manchester Metropolitan University v Londýně

Pokud milujete pizzu, budete z tohoto oboru nadšení! Univerzita v Manchesteru kývla na spolupráci s oblíbeným restauračním řetězcem Pizza Hut, a to v podobě kurzu, v němž se studenti dozví víc o financích a výrobě potravin. Zatímco někteří budou studovat na univerzitě, jiné čeká získávání nových znalostí přímo v provozovnách Pizza Hut. V následujících 5 letech se otevřou brány celkem 1500 zájemcům. Přidáte se k nim?

5. Hunger Games, politika a marketing na Americké univerzitě ve Washingtonu

Katniss Everdeenovou už nemusíte sledovat jen v televizi, protože Americká univerzita zařadila kulturně-historickou lekci Hunger Games do svých osnov. Rozebírá v ní například to, zda je fiktivní postava Katniss feministka nebo jaké dopady má chudoba a útlak v některých okresech. Studenti se také dozví, proč tento slavný fantasy pojem uchvátil teenagery i dospělé. A přislíbeni jsou i řečníci, třeba se poštěstí a dorazí i Jennifer Lawrence.

6. Jak přežít zombie apokalypsu – katastrofy a lidské chování na Michiganské státní univerzitě

Vaše katastrofické scénáře se konečně vyplatí. Přeměnit je v zápočet můžete na sedmitýdenním kurzu, který pořádá Michiganská státní univerzita. V rámci simulace jste během lekcí rozděleni do skupin a vaším úkolem je vymyslet, jak přežít zombie apokalypsu, drtivý dopad meteoritu nebo smrtelnou pandemii. Naučíte se o dopadu těchto událostí na planetu i společnost a zjistíte, jak se v krizové situaci mění lidské chování. Vzhledem k nedávným událostem ve světě není divu, že je kurz beznadějně obsazený.

7. Harry Potter – literární tradice a popkultura na vyšší odborné škole Otis College of Art and Design v Kalifornii

Na tomto předmětu vás čeká mnohem víc, než jen společné čtení o slavném čarodějovi. Klobouk vám při zápisu na hlavu sice nenasadí, do bradavických kolejí ale rozřazeni budete, což nastaví tu správnou kouzelnickou atmosféru. Poté vás čeká analýza knihy včetně rozklíčování, proč se zrovna Harry Potter stal takovým fenoménem. A dokonce se zde soutěží o školní pohár!

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné