Existuje něco jako klidné Vánoce?

Plánujete si přes Vánoce odpočinout? Dokud máte slova „odpočinek” a „plánování” v jedné větě, relax se vám asi nepodaří.
Text: Linda Kasíková 15. prosince 2022

Foto: Getty Images

Konečně vám to vyšlo! Stojíte v zasněžených horách, rozhlížíte se po nádheře kolem a zhluboka se nadechujete čerstvého vzduchu. Tentokrát se určitě uvolníte, ozdravíte a budete úplně šťastní, že? Na povrchu to tak možná je, ale uvnitř pořád necítíte klid. Snažíte se usmívat a navenek to tak asi i vypadá, ale kolem očí, rtů a vlastně i srdíčka cítíte křeč. Těšili jste se, že o Vánocích budete hodně chodit venku v přírodě, setkáte se všemi přáteli, na které přes rok nemáte čas, dopřejete si sice pár kalorických bomb, ale určitě se vám mezi ně podaří vměstnat i děsně zdravá jídla, a když vám budou bůžci klidu a odpočinku opravdu nakloněni, možná začnete i meditovat! To by bylo, abyste se po svátcích nevraceli vyzenovaní, psychicky nasycení a hluboce zrelaxovaní aktivním odpočinkem!

Hněv na sebe a nízké sebevědomí z toho, že jste (zase!) nedodrželi své relaxační plány, zaháníte střídáním zběsilého cvičení a pojídání cukroví. Nemůžete se zbavit dojmu, že kdybyste se toho dokonalého plánu drželi, zářili byste teď harmonií a sršeli odpočinkem. Ani vás nenapadne, že problém není ve vaší slabé disciplíně a že i kdybyste svou vytyčenou cestu k vyklidnění a blaženosti skutečně následovali, žádný zenový relax by se nejspíš stejně nekonal. Máte-li si totiž opravdu odpočinout, nemůžete mít žádný cíl. Dokonce ani odpočinek. Umíte to ale ještě? A troufnete si vůbec?

Místo toho se vám chce jen spát nebo potřetí sjet všechny čtyři série Stranger Things. Váš jídelníček by obstál v nádražním bufetu na stojáka. A o meditaci se už ani nepokoušíte, protože jakmile zavřete oči na déle než sedm sekund, máte pocit, jakoby někdo otočil volume vašeho vnitřního monologu na úplné maximum a z napětí se vám chce pištět – uff, na uklidnění si musíte okamžitě sjet nové příspěvky na Instagramu.

Není to vaše vina

O zenovém razu „mysl začátečníka” jste už určitě slyšeli. Popisuje stav mysli, kdy od sebe nemáme očekávání ohledně toho, co bychom měli dosáhnout a kam bychom měli dojít. Zažíváme svobodu spontánní procházky terénem bez mapy. Když jste v zaměstnání, vaše mysl neustále jede plány a pokyny, kterých máte dosáhnout: vytisknout zprávu - dopsat email - zavolat kolegyni - podepsat fakturu - doběhnout ke kopírce - poslat výplaty - tvářit se mile před šéfem… A když jste doma nebo na dovolené, vaše mysl dělá to samé! Pořádně se vyspat - uvolnit se ve vaně - uklidnit se při meditaci - protáhnout se během cvičení - pořádně se rozhýbat na procházce - vychutnat si krásné výhledy… Vidíte ten trik? Zní to jako něco jiného než ten pracovní seznam, ale ve skutečnosti je to to samé: seznam povelů, které si musíte odškrtávat, abyste dosáhli kýženého výsledku. Odpočinek a relax nakonec může být docela stresujícím cílem!

Co je relax?

Hlavně si teď nezačněte vyčítat, že něco děláte špatně. Takhle pracuje každá mysl, i ta vaše. Výzvou není ji zastavit, ale neposlouchat! Až vám letos o Vánocích zase předloží nekonečný seznam kroků zaručeně vedoucích k relaxu a odpočinku, budete vědět, že by to žádný odpočinek stejně nebyl (možná byste chvilku měli dobrý pocit ze správně splněného úkolu, ale uvolněnější byste nebyli).

Pointa totiž není v tom mít dokonalý plán, ale nechat sami sebe chvíli úplně bez plánů. Pravý odpočinek začíná tam, kde se vaše sebehodnota neodvozuje od úkolu, který máte splnit, i kdyby tím úkolem byla blaženost. Spíš jde o ten moment, kdy čtete knihu, protože vás pohltí, a ne proto, že se chcete stát lepším/zdravějším/šťastnějším člověkem.

Hluboký odpočinek znamená dělat ty věci, které nemají nic společného s tím, jak vás hodnotí druzí, a dokonce ani s tím, jak sebe hodnotíte vy sami. Proto ta nejvíc relaxační aktivita pro vás může být něco překvapivého a spontánního, něco, co druhé ani nezajímá. Třeba si jdete zaplavat, zatímco všichni razí na lyže. Nebo se pustíte do pečení strašně komplikovaného receptu, který nikoho nijak zvlášť nevzrušuje. Možná si na hodinku lehnete jen tak, bez telefonu v ruce nebo snahy dát si šlofíka. Odpočinout si znamená, že si dovolíte nebýt definovaní výsledky vaší práce a snažení. To je pravá mysl začátečníka a my vám přejeme, aby se vám do ní o letošních Vánocích dařilo vklouzávat co nejčastěji.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné