Sleepy spring: Jak na jarní únavu a proč je fajn jí někdy podlehnout
Getty Images
Getty Images
Jarní únava je vytrvalá a spolehlivá – přijde na konci každé zimy, aby nám připomněla, že našemu tělu něco chybí. Jenže co? Lékaři se shodují, že jsou to především vitamíny, minerály a další důležité živiny, kterých má náš organismus nedostatek. A velkou roli hrají také hormony. Co s tím?
Když vám vaše tělo něco naznačuje, vyplatí se mu naslouchat. Dokáže se totiž mstít. Pokud vám našeptává, že nemáte energii, vyhovte mu a jděte si lehnout. Čím víc budete spát, tím rychleji tuto fázi únavy překonáte. Stejně nápomocný je také bdělý odpočinek, díky kterému se budete cítit lépe i po psychické stránce - a zdravou mysl zákonitě následuje tělo. Navíc můžete dohnat, co jste na Netflixu zameškali. Víc důvodů netřeba!
Odpovědí na konstantní únavu je pohyb. Díky pravidelné fyzické aktivitě se vaše zamlžená mysl probere a bude se cítit lépe. A nezáleží na tom, co budete dělat – jestli vyklepnete kamarádku v tenise, zničíte si účes v bazénu nebo budete jako blázen dřepovat ve fitku či obíhat barák. Jakoukoliv aktivitou nakopnete metabolismus, zlepšíte krevní oběh a donutíte tělo produkovat víc serotoninu, hormonu štěstí (on je to vlastně neurotransmiter, jen tak pro pořádek), který ovlivňuje nejen náladu, ale také spánek a chuť k jídlu – což nás přivádí k dalšímu tipu.
Dobrou zprávou je, že na únavu skvěle zabírá jídlo. Tou špatnou pak, že mezi ideální potraviny nepatří čokoláda ani kus dortu. Během zimy totiž naše tělo spotřebovalo veškerou zásobu živin a vitamínů, proto je potřeba mu je na jaře dodat. Zaměřte se na ovoce a zeleninu, a pokud máte chuť na něco konkrétního, dopřejte si to (ano, i ten dort… Psychika je přeci nejdůležitější!). Jako bonus se vám zlepší nehty, vlasy i pleť.