Born To Die aneb jak si uklidit život pomocí švédské metody döstädning

Kdy jindy si uspořádat šatník a celý život, než s prvními jarními paprsky?
Text: Linda Svobodová 21. března 2023

Foto: Profimedia

Příchod jara sebou nese hned několik benefitů, které po dlouhé a mrazivé zimě očekáváme. Vyjma prvních slunečních paprsků (a vitaminu D), jaro často bereme jako příležitost očistit své tělo a řekněme, že i jako čas začít žít náš život tak nějak lépe a zdravěji. Od pradávna jsou totiž jarní měsíce spojeny s půstem (i tím přerušovaným), který má vyčistit tělo od nahromaděných toxinů.  

U stravy ovšem tato kratochvíle nekončí. S tímto ročním obdobím je totiž spjat i jarní úklid, díky kterému si nejen vyčistíte celý byt, ale uděláte pořádek i ve vašich věcech. Nikdo totiž nestojí o to, aby na něj po otevření skříně vykoukla jako první zimní bunda spolu s rukavicemi a šálou.  

Prvenství v úklidu drží už několik let Japonka Marie Kondo, která je doslova v tomto oboru úklidový guru, ale i ona sama před nedávnem přiznala, že kvůli dětem na pořádek rezignovala a raději věnuje čas jejich péči. Metod ovšem existuje nespočet a nemusíte praktikovat pouze skládání podle KonMari.  

Pakliže máte v plánu protřídit si věci, a provzdušnit si nejen šatník, můžete vyzkoušet novou metodu, a to swedish death cleaning či také döstädning. Ač to může znít trochu morbidně, tak tento typ úklidu spočívá v tom, že uspořádáte svůj majetek tak, aby po vaší smrti nezbyla hromada věcí. Sama autorka tohoto termínu Margareta Magnusson, která o něm píše ve své knize The Gentle Art Of Swedish Death Cleaning, ovšem argumentuje, že cílem není pesimistické rozjímání nad smrtí, ale naopak oslavení života.  

"Úklid smrti není příběhem o smrti a její pomalé, neobratné nevyhnutelnosti, ale spíše příběhem života, vašeho života, dobrých i špatných vzpomínek. Ty dobré si nechte. Ty špatné vymažete. Milovaná osoba si po vás přeje zdědit jen hezké věci. Ne všechno, co máte,” dodává na závěr autorka.

Pořádek dělá přátele

A jak tedy začít? Nemusíte vyházet hned všechny krabice najednou, ba naopak. Magnusson radí, že byste měli začít třídit věci od shora dolů. Pokud máte tedy například půdu, tak začněte právě tam. Postupně se pak propracovávejte domem až do nejspodnějšího parta (do sklepa). A stejně jako u KonMari si nechávejte pouze věci, které vám dělají radost a nestyděli byste se za ně, i kdyby je našli vaši blízcí.

Začít můžete následně i s věcmi, které nemáte na očích a jsou schované v krabicích. Pokud jste je totiž ukryly, pravděpodobně se jimi nechcete ani zabývat a raději byste je nechaly ležet ladem dál. Nemusíte je ovšem ihned vykazovat do odpadu. Pakliže se jedná o zachovalé kousky oblečení či stále fungující elektroniku či jiné drobnosti, můžete věci darovat. K tomu se navíc váže i další tip, jak se nevyužitých věcí zbavovat pravidelně a efektivně. Když půjdete na návštěvu ke kamarádům, nemusíte přece nosit pouze flašku dobrého vína. Přidat k ní můžete například i knihy, které už máte přečtené, či nějaký kousek oblečení, který vám byl pochválen, ale vy už jej nevynosíte.

Díky tomu se vám podaří zefektivnit šatník a vaše skříň nebude praskat ve švech. V rámci hloubkového úklidu ji ovšem můžete ještě více provzdušnit, a to tím, že roztřídíte oblečení a boty na čtyři hromádky: ty, které máte rádi a často je nosíte, ty, které si chcete ponechat, ale nesaháte po nich tak často.Ty, které nesednou vaší postavě nebo vašemu stylu naopak darujte, a ty, které jsou ve špatném stavu vyhoďte. Jak jednoduché, že?  

Pokud všechno úspěšně zvládnete, čeká na vás ta nejvíce náročná část, a to jsou předměty, ke kterým máme emocionální vazbu. At už se jedná o fotografie, deníček z dětství, dopisy či jiné předměty, rozhodně to nepatří mezi věci, kterých bychom se mohli ze dne na den jen tak zbavit.

Sama Magnusson přiznává, že existuje několik předmětů, které by si pro sebe ráda schovala. Vyhraďte si tedy jednu hezkou krabici na vaše upomínkové předměty a všechny je tam shromážděte. To vám zaručí nejen to, že se vám nebudou válet fotky či oblíbený pohled mezi ostatními věcmi, ale budete mít i všechno na jednom místě, když vás přepadne nostalgická nálada a budete si chtít uvařit čaj a jen listovat fotoalbem.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné