Vystavovat v Praze i Helsinkách. Sklář Lukáš Novák představí osm nových objektů

Lukáš Novák bude jako jeden ze tří českých umělců prezentovat svá díla v rámci 6. ročníku Letního výtvarného salonu 2023 v Kodl Contemporary. Své skleněné objekty vystaví spolu s Ronym Pleslem a Irou Svobodovou. Výstava potrvá do 31.7., posléze se přesune do helsinské Embassy Gallery.
Text: Jan Houška 22. června 2023

Foto: Honza Zima

Lukáš Novák na výstavě představí osm nových objektů, které se pohybují na pomezí designu a volného umění. Jeho práce zahrnuje satirické komentáře k současnému společenskému dění, stejně jako nadčasová témata týkající se lidského já.

"Jedním z monumentálních děl je Ego Child, které se zabývá tématem jáství a vrstevnosti lidské osobnosti. Tento řemeslně náročný závěsný objekt, vyrobený speciální technikou taveného skla a ručně potištěný, slouží jako nástěnná lampa s lidskou tváří a nápisy jako "ego race", "ultra fragile člověk" a "hot girls cold beer",” doplňuje Lukáš Novák.

Dalším Lukášovým dílem je Očista, která představuje imaginární očistec hříchů s integrovaným podavačem ubrousků. Tento skleněný objekt je prvním dílem, které Lukáš zpracoval složitou technikou tavené skleněné plastiky. Skleněný objekt Pretty Mirage navazuje na úspěšnou sérii Pretty Little Mirage a hraje si s pravdivostí lidského vnímání a mystifikací pomocí unikátní kompozice řezů v optickém skle. Po skončení výstavy v Praze se Letní výtvarný salon přesune do Helsinek. "Sběratelům tímto nabízíme možnost vnímat umění svých oblíbených autorů v nových kontextech a umělcům příležitost prezentovat svou tvorbu zahraničnímu publiku," vysvětluje majitel Kodl Contemporary Jakub Kodl.

V rámci šestého ročníku Letního výtvarného salonu 2023 Kodl Contemporary se představí umělci z Česka i Finska. Dalšími českými vystavovateli jsou Rony Plesl a Ira Svobodová. Z Finska pak umělci Miika Nyyssönen, Vesa-Pekka Rannikko a Leena Nio.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné