The Idol: Art p*rno, které se u mnohých minulo účinkem. Zbytečně ale
Foto: HBO
Foto: HBO
K "The Idol" se za poslední dny stačil už vyjádřit snad každý, kdo má doma na zdi nalepený plákat s Miou Wallace, opovrhuje festivalem ve Varech a tvrdí, že Everything Everywhere All at Once je jedním z nejprogresivnějších filmů posledních let. (Ne, rozhodně není, snažil jsem se to dokoukat dvakrát a do teď toho času s tím stráveného lituju).
Když jsem se minulý rok dozvěděl, že Sam Levinson, který se svou Euphorií způsobil doslova poprask a přinesl čerstvý vítr do zpracování televizního dramatu pro mladé, připravuje seriál společně s The Weekndem, byl jsem na finální dílo velmi zvědavý, a to i poté, co se začaly šířit drby o toxickém prostředí na natáčení.
Seriál pak měl premiéru na festivalu v Cannes, kde se mu dostalo vlny negativní kritiky od odborníků. (Jak někdo vtipně poznamenal, bylo to od stejných lidí, co neměli problém tleskat ve stoje Polanskému). První díl z šestidílné série je každopádně už od neděle online na HBO a kritika se valí dál.
"The Idol" je seriál, který zobrazuje (ne, rozhodně se nesnaží něco poodhalit) surovou, toxickou a hlavně velmi běžnou stránku zábavního průmyslu. Sam Levinson se nebojí explicitního sexuálního obsahu a neúprosného zobrazení špíny tohoto průmyslu, což je mu právě často vyčítáno. Seriál je kritizován za nadměrné používání nahoty, vulgarismů a sexuálního obsahu (kdo nikdy neposlal nudes, ať hodí kamenem), který je podle některých kritiků spíše senzacechtivý než podstatný pro děj.
Kritizován je také děj seriálu a vývoj postav, a to i přes to, že je venku zatím první díl. Postava Lily-Rose Depp, Jocelyn, je kritizována za nedostatek zranitelnosti a hloubky a chemie mezi ní a postavou The Weeknda, Tedrosem, je podle mnohých na bodu mrazu. Mimochodem... Ten jeho ocásek je fakt crazy a jestli by měl být za něco seriál kritizován, tak je to především to, že se postava Jocelyn zamiluje do někoho, kdo má krysí ocásek.
Mnozí tak nejspíše od seriálu očekávali hluboký příběh o ztracené popové hvězde, která se se navzdory toxickému a abusing prostředí dokáže opět vrátit na výslunní. Místo toho ale dostali klasického Sama Levinsona v celé své surovosti. Tvrdé zobrazení hudebního průmyslu. Stylovou režii a zkoumání lidské podoby a sexuálního vykořisťování v obrazech.
Síla Sama Levinsona totiž není a vlastně ani nebyla ve vyprávění složitých lidských příběhů, ale právě v obrazu. Levinson nevypráví své příběhy skrze dialogy, ale prostřednictvím jednoho ze základních vjemů, a to zraku. "The Idol" je zkrátka seriál, na který se rád díváš. (Mimochodem, rád bych vás informoval, že Like a Prayer je písnička o blowjobu).
Nikde není napsáno, že dílo by s sebou mělo vždycky přinést i něco víc. (Občas je fajn po shlédnutí něčeho nemuset přemýšlet). Někdy zkrátka stačí, když to vypadá dobře, a to "The Idol" vypadá. Ona totiž i ta Euphorie by bez svého explicitního kabátku nebyla tím, čím byla. Na závěr připojím slova mé kamarádky, která mi po zhlédnutí prvního dílu napsala:"Sam Levinson by měl režírovat porno, to by se mi moc líbilo".
@yanhoechka
Editor Cosmopolitan.cz miluje skandinávskou kinematografii, americkou literaturu, italskou gastronomii a cestování vlakem po českých luzích a hájích.