Růžový šum boří TikTok. Co vašemu tělu přinese?

Co je sladší než čokoláda? Jednoznačně spánek! Má významný vliv nejen na imunitní systém a schopnost zpracovávat vzpomínky, ale také na pleť a náladu. Spíte špatně? Pak si pusťte pink noise. A ne, nemyslíme tím Pink ani Pink Floyd…
Kristýna Schafferová 14. října 2022

Getty Images

Zdá se, že se kvalitní spánek z našeho života pomalu vytrácí. Negativně na něho působí celá řada faktorů, především stres a modré světlo. Tak zahoďte telefon, načechrejte polštáře, připravte si přehrávač a pojďte se s námi vyspat dorůžova!

Kdo řídí náš spánek?

„O tom, zda jsme unavení či plně bdělí rozhoduje hormon jménem melatonin, jehož hlavním úkolem je v těle regulovat noční a denní cyklus. Kromě toho také pozitivně působí na náš imunitní systém, inhibuje buňky, které by mohly způsobit rakovinu prsu, snižuje úzkostlivost a má vliv i na paměť a mozkové funkce,“ vyzdvihuje benefity spánkového hormonu primářka Anti-Aging kliniky A2C MUDr. Monika Golková. Protože tvorbu melatoninu ovlivňuje modré světlo a pravidelnost, snažte se vyvarovat usínání u zapnuté televize a nastavte si řád – do postele choďte ve stejný čas a dodržujte alespoň 7hodinový cyklus.

Co je to růžový šum?

Snažíte se dodržovat všechna pravidla spánkové hygieny, ale vytoužený odpočinek stále nikde? Přestaňte počítat ovečky… Méně stresujícím způsobem, jak se rychle přenést do říše snů, je růžový šum. Alespoň to tvrdí TikTok, kde má hashtag #pinknoise 1,4 milionu zhlédnutí. A o co se vlastně jedná? Růžový šum představuje soubor uklidňujících zvuků, které zmírňují úzkost a pomáhají nám rychleji usnout. Zatímco malé děti potřebují brutálnější tóny, jako vysavač nebo hučení digestoře, mozek dospělých preferuje sofistikovanější zvuky přirozeně se nacházející v přírodě – šumění moře, vytrvalý déšť či šustění listí. Oproti bílému šumu, který je monotónním zvukem, jsou v růžovém šumu vyšší frekvence méně intenzivní. Díky tomu působí víc relaxačně a neruší.

Budete pak vážně lépe spát?

Zdá se, že opravdu ano. Podle studie z roku 2017 publikované ve Frontiers in Human Neuroscience má růžový šum vliv na kvalitnější hluboký spánek. Alespoň za zkoušku proto stojí. Na YouTube najdete mnoho videí, která obsahují až deset hodin růžového šumu. Stačí pustit video, zaujmout polohu a oddat se sladkému snění.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné