7 tipů, díky kterým budete lépe spát (aleluja!)

A ne, vypnout všechna elektronická zařízení mezi nimi nenajdete…
Text: Kristýna Schafferová 19. března 2023

Foto: Getty Images

Asi vás nepřekvapí tvrzení, že je spánek jedním z nejvýdělečnějších oblastí na trhu (vždyť spíme všichni, no ne?). Odhaduje se, že do roku 2030 se prodá spánkových pomůcek za více než 150 miliard dolarů, což značí jeden neblahý trend: spíme čím dál méně, a ještě k tomu hůř. Noční odpočinek je přitom klíčový pro naši psychickou i fyzickou kondici…

Nedostatek kvalitního spánku způsobuje celou řadu věcí. Co začíná špatnou náladou, nesoustředěností a zapomnětlivostí může dojít až ke podlomené imunitě a různým zdravotním potížím. Obecně bychom měli spát ideálně 7 hodin, a pokud to jen jde, usnout ještě před půlnocí, aby tělo plnohodnotně využilo svůj regenerační potenciál. Stres, povinnosti a informační přehlcenost jsou nejčastějšími důvody, proč nemůžeme usnout nebo se ráno cítíme jako po párty. Celonočnímu převalování se ale nemusíte poddat. Tady je 7tipů, díky kterým se vyspíte do krásy i do růžova.

1. Dejte si vanu nebo horkou sprchu

Chvíli předtím, než ulehnete do postele, si dopřejte uvolňující koupel. Půl hodinka strávená v horké vodě uvolní svaly a veškeré napětí, do kterého se vaše tělo během náročného dne dostalo. Zklidní se nejen fyzická stránka, ale i vaše mysl - a čistá hlava je přesně to, co pro dobrý spánek potřebujete.

2. Obklopte se vůní borovice

Kdo se vyzná v aromaterapii, ten ví. Kdo ne, tomu tohle tajemství teď pošeptáme: esenciální olej ze švýcarské borovice je skvělou berličkou pro lepší spánek. Tahle příjemná lesní vůně snižuje srdeční frekvenci, čímž napomáhá k rychlejšímu usínání a klidnějšímu spánku. Možností, jak si les přenést do ložnice je hned několik: kápněte trochu esenciálního oleje do aromalampy, pořiďte si speciální polštářek naplněný borovicovými polinami či rovnou borovicovou postel, nebo si před spaním dopřejte koupel se solí a pěnou, které obsahují borovicový éterický olej.

3. Nalaďte svůj mozek správným směrem

Nejen vůně, ale i zvuky prokazatelně ovlivňují náš mozek a spouští různé procesy. Tak například hladina alfa (8 – 13 Hz) souvisí s relaxací, theta nastanou během meditace, delta se spouštějí během hlubokého spánku. Všechny tyto mozkové vlny můžete stimulovat hudbou, díky čemuž rychleji usnete. Zkuste si vyhledat na YouTube relaxační melodie nebo různé druhy šumů.

4. Sepište všechny své starosti

Nejčastějším narušitelem nočního spánku bývá naše vlastní hlava. Pokud vám starosti nedovolí usnout, sepište si je. Klidně ve dvě ráno vstaňte, najděte papír, roztrhejte ho na menší proužky na každý z nich si napište problém, který vám v hlavě běží – ke každému z nich pak připište i konkrétní datum a čas, kdy se jeho řešení budete věnovat. Tím své starosti rozpletete a dostanete z hlavy.

5. Vyzrajte na modré světlo

To, že modré světlo vyzařující z televizí a displejů telefonů, narušuje spánek, je fakt číslo jedna. Faktem číslo dvě pak je, že málokdo odolá pokušení před spaním zkouknout další díl White Lotusu (či jiného seriálu, dosaďte si sami) nebo scrollování na Instagramu (no vážně, ukažte nám jednoho člověka, který má tak pevnou vůli!). Naštěstí existují speciální brýle s oranžově zabarvenými skly, která modré světlo blokují.

6. Praktikujte progresivní svalovou relaxaci

Jak zklidnit rozlítanou mysl před spaním? Na to má odpověď progresivní svalová relaxace – ležíte v posteli a postupně od prstů na nohou až k čelu stlačujete jednotlivé části těla směrem dolů. Sval napnete, chviličku podržíte a uvolníte. Proces je to zdlouhavý a musíte se na něho soustředit, čímž perfektně uklidníte mysl. Jóga před spaním je také dobrý nápad.

7. Prožijte orgasmus

Místo prášku na spaní si dopřejte ten nejlepší přírodní uklidňující prostředek: Orgasmus. Je prokázáno, že i když se vám během cesty k němu zvýší tepová frekvence, bezprostředně po vyvrcholení přichází zklidnění a bude se vám pak lépe spát. A pozor: na masturbaci to platí taky!

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné