O víkendu bude Praha pod tíhou vintage módy praskat ve švech

Jedna z nejdůležitějších módních akcí roku v Praze se uskuteční už tento víkend. Nenechte si utéct příležitost obohatit svůj šatník o unikátní kousky. Na Kilo Sale od Vinokilo si vybere každý.
Text: Martin Váša 6. ledna 2023

Foto: Vinokilo

Pokud ještě nemáte nastavenou upomínku, že tento víkend v Pražské tržnici proběhne Kilo Sale od Vinokilo, děláte něco špatně. Vintage značka se sebevědomě řadí mezi ty největší, operuje napříč 17 zeměmi světa a už pomohla upcyklovat přes 240 tisíc kilogramů oblečení. My si s Robinem Balserem, jejím zakladatelem, dali rychlé rendez-vous, abychom se ho zeptali na to nejdůležitější, co byste měli vědět.

Robine, co mohou od akce návštěvníci očekávat?  

Bude to znít možná trochu divně, ale jednu z nejzdravějších sbírek vintage oblečení. Najdou tam krásné, kvalitní kousky, které vznikly mezi 60. a nultými lety, a dají se různě kombinovat na míru osobnosti. Opravdu věřím, že si tam přijde na své úplně každý.  

Je pravda, že Vinokilo nenabízí nic z řetězců s rychlou módu?  

Je to tak, tu nebereme, uznáváme udržitelnost. Čím se zabýváme, je v podstatě kurátorství. Sledujeme, jaké jsou trendy a co lidé právě teď rádi nosí, a podle toho kousky vybíráme. Co prodáváme, je navíc daleko vyšší kvality než oblečení z řetězců s rychlou módou. Když se nad tím zamyslíš, tak oblečení z šedesátek, sedmdesátek atd. je přece kvalitněji vyrobené, materiály i způsob ušití bývá daleko lepší. Lidé u nás najdou pouze věci, které jednou budou moct přenechat přátelům, anebo je po nich podědí děti.

Proč jste se vlastně rozhodli právě pro Prahu?  

Naší misí je poskytovat lidem napříč Evropou alternativu k rychlé módě. Řekli jsme si, že se nemůžeme soustředit jen na Německo, odkud pocházíme. A Praha je super, slibné, trendy město. Spousta kolegů a přátel do Prahy jezdí a pořád říkali, že bychom do ní s Vinokilo měli zavítat taky.  

Co považuješ za největší mylnou představu o vintage módě?  

Že musí být laciná. Spolupracujeme s lidmi z celé Evropy a ze všeho toho oblečení, které se vyhazuje, ručně vybíráme jedno až dvě procenta. Ty pak pereme a opravujeme a přepravujeme je na prodejní místo, kde zákazníkům pomáháme s výběrem, aby odešli všichni spokojení. To je řada kroků, které musíme učinit. Na výsledném produktu se podílí spousta rukou, nemůže být úplně laciný. Z toho důvodu je ostatně pro značky snazší a levnější vyrábět rychlou módu někde ve Vietnamu nebo Indonésii.

Vzpomínáš si, kdy sis naposledy koupil něco na sebe, co bylo úplně nové?  

Většina mého šatníku je z druhé ruky nebo vintage, ale nejsem člověk, který by žil v jednom nebo druhém extrému. Neusiluji o to, aby byl celý můj šatník z druhé ruky nebo vintage, mám v něm i produkty, které jsou nové, ale jsou třeba ručně vyráběné designéry z dobrých materiálů a v menších kvantitách. I to je udržitelné, takové oblečení ti vydrží dlouho.  

Poslední otázka: Řídíš se v životě nějakým mottem?  

Přímo motem ne, spíš určitou filozofií. Vyrostl jsem v podmínkách, které považuji za privilegované – moji rodiče jsou stále spolu, nikdy jsem netrpěl hladem… A dobře si uvědomuji, že žijeme ve světě, který má spoustu problémů. Proto jsem se zařekl, že když dostávám, musím také dávat. Móda je jednou z nejvíce znečišťujících odvětví průmyslu a já bych si ji přál dělat tak udržitelnou, jak to jen jde. Oblečení z druhé ruky je cesta. Existuje tolik nových věcí, které nikdo nenosí. Víš, že kdybychom právě teď přestali produkovat nové oblečení, stejně bychom mohli dalších pět let obléct každého člověka každý den do něčeho nového? To jasně ilustruje závažnost a rozsah tohoto problému. Chtěl bych, aby pro lidi bylo Vinokilo zdravější alternativou.

Přijďte svou špetkou do udržitelného mlýna přispět také. Stačí si udělat radost vysoce kvalitním oblečením a doplňky. Mimochodem, za své staré oblečení na místě můžete dostat až 20% slevu na nákup. Jen spodní prádlo a oblečení z módních řetězců pochopitelně raději nechte doma... Vstupenky na Kilo Sale jsou k dostání zde!

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné