8 pizza momentů, které znát nemusíte, ale chcete!

Dnes je světový den pizzy! Těžko byste hledali jiné jídlo, kolem kterého by se točilo tolik fun facts jako kolem ní. Kde se vzala, kdo ji nikdy neochutnal, a vážně hrál Machine Gun Kelly poslíčka v Sám doma, jak se šušká na Redditu?
Text: Kristýna Schafferová 9. února 2023

Foto: Getty Images

Seženete ji v kteroukoliv denní i noční dobu, všude po světě... Vychutnáte si ji s partou přátel, na rande, zhltnete ji ale i když chcete být samotáři - hezky doma u Netflixu. A protože na dnešek připadá Mezinárodní den pizzy, máme pro vás skvělý tip, jak strávit večer: Objednejte si tu svou oblíbenou a až ji budete jíst, začtěte se do zajímavostí, které jste o tomhle super jídle možná nevěděli. 

1. Pizze je víc jak 10 000 let

Vůbec první podoba pizzy, tak jak ji známe dnes, prý spatřila světlo světa v době neolitu, což je mladší doba kamenná (až 8000 let před naším letopočtem). Egypťané v tradiční přípravě pokračovali, načež žezlo převzali Římané. Šlo o koláče nebo placky z kynutého těsta, na které se pak kladly další ingredience, což se dodnes nezměnilo. Na první pizzerii jsme si pak museli počkat až do 17. století. 

2. Margherita vznikla díky královně Markétě Savojské...

Jedna z nejoblíbenějších pizz, Margherita, vznikla na počest italské královny Markéty Savojské (Margherita Maria Teresa Giovanna). V roce 1889 v Neapoli ji místní kuchař Rafael Esposito vymyslel jako jídlo v národních barvách Itálie: Červenou zastoupila rajčata, zelenou bazalka a bílou sýr. 

3. ... a královna Alžběta II ji nikdy neochutnala

Alespoň to tvrdí bývalý šéfkuchař královny Darren McGrady, který pro US Weekly prozradil: "Po celá léta, co jsem vařil v Buckinghamském paláci, si královna nikdy neobjednala pizzu." Protože Darren byl ve službách královské rodiny celých 15 let, dá se předpokládat, že pokud si královna během nich pizzu nenechala připravit, zkrátka ji nejí. Oproti tomu princ William se jí prý nemohl nabažit. 

4. Zahrál si Muchine Gun Kelly poslíčka v Sám doma?

Uživatelé Redditu se nemůžou dohodnout: Je to on, nebo ne? Poslíček s pizzou z filmu Sám doma je mladou kopií Machine Gun Kellyho. Přestože tam jistá podoba vážně je, Machine s rolí nemá nic společného. Poslíček se jmenuje Danny Warhol a další fun fuct: jeho honorář byl větší než odměna Johna Candyho (muzikanta, který mámě Kevina nabízí odvoz domů). Ten si odnesl pouhých 414 dolarů, protože roli vzal jako laskavost pro režiséra Chrise Columbuse a celý svůj výkon improvizoval. 

5. Za jeden kus můžete utratit klidně i 12 000 dolarů

Pokud máte jednoduchý vkus - spokojíte se jen s tím nejlepším - dokázala by vás uspokojit nejdražší pizza na světě. Vytvořil ji italský kuchař Renata Violy, má název Pizza Louis XIII a stojí 12 000 dolarů. Je posypaná humrem, třemi druhy kaviáru, mozzarelou z buvolího mléka, růžovou australskou solí a kudlankou nábožnou. 

6. Pizza princip: co má jídlo společného s metrem? 

Kousek pizzy stojí v New Yorku tolik kolik jízdenka na metro. A cena obojího se neustále, sice po malých částkách, zvyšuje. Do povědomí se tento jev zapsal jako pizza princip. 

7. Za pizzou do supermarketu od roku 1962

První mražená pizza se jmenovala Totino´s a do mrazících boxů supermarketů se dostala v roce 1962. 

8. O jeden dílek překročená hranice

Rok 2001 byl pro pizzu dalším zlomovým bodem: Podívala se totiž do vesmíru. Výhled si mohla užít do chvíle, než na Mezinárodní vesmírné stanici skončila v břiše ruského kosmonauta Jurije Usačova. 

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné