Jak herci mění svou image? Stačí i jedna kontroverzní role

Filmy o podivínech a rebelech nás prostě přitahují.
Text: Tereza Zajíčková 21. srpna 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

V Hollywoodu najdete herce, kteří se nikdy neobjevili v záporné nebo kontroverzní roli, ale i ty, jimž být pouhým miláčkem publika nestačilo. Tyto osobnosti se rozhodly posunout svou hereckou kariéru na další level i s rizikem, že si zruinují svou dokonalou image. Ve většině případů naštěstí pořád platí, že risk je zisk.

Emma Watson

S jejím jménem si většina z nás představí chytrou a občas trochu otravnou Hermionu Grangerovou. Ač se to zpočátku zdálo nemožné, Emmě se svou „potterovskou“ nálepku nakonec podařilo strhnout. Dva roky po skončení kouzelnické série vybojovala roli kokainem načichlé pařmenky v kriminálním dramatu Bling Ring. Snímek byl natočen podle skutečného příběhu skupiny slávou posedlých dvacátníků, kteří vykrádali domy losangeleských celebrit včetně Paris Hilton, Orlanda Blooma nebo Lindsay Lohan. Jak se ale Emma nechala veřejně slyšet, film si vybrala hlavně kvůli režisérce Sofii Coppole, s níž toužila spolupracovat.     

Zac Efron

Muzikál ze střední se stal takovým kulturním fenoménem, že ho deník New York Times označil za nové náboženství. A pro mnoho fanynek stál v jeho středu Zac Efron, srdcař s roztomilou tváří a božským hlasem. Možná i kvůli tomu se herec rozhodl jít dál. Čtyři roky po odchodu z East High si zahrál ve filmu Reportér (The Paperboy), který navždy změnil jeho reputaci amerického idola. Důvodem byla scéna, v níž ho Nicole Kidman počůrala. A prý doopravdy. Zmíněný incident (a Efronovu sporou garderobu) kritici odsoudili, po tomto výkonu však herec nechal svou chlapeckou kariéru nadobro za sebou.

Anne Hathaway

Z princezny rebelkou, taková je herecká cesta Anne Hathaway. Po řadě rodinných filmů (v čele se dvěma díly Deníku princezny) natočila snímek Spoušť (Havoc), který je plný sexu, drog a nahoty. Herečka prohlásila, že aktivně nevyhledává filmy, v nichž by se mohla svléknout, ale není to ani něco, kvůli čemu by odmítla udělat svou práci. Diváci bohužel její herecký přesah neocenili a shledali film natolik nevhodným, že nebyl uveden v kinech.   

Elijah Wood

Trilogie Pán prstenů se pro devatenáctiletého Elijaha stala obrovským úspěchem, ale v jistém směru i svěrací kazajkou. Aby se oprostil od spojení s nadměrnými chlupatými chodidly a nekonečným putováním na Horu osudu, rozhodl se vydat cestou artových filmů. V roce 2004 jste ho mohli spatřit ve snímku Věčný svit neposkvrněné mysli (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) v roli paměťového technika využívajícího ženy, jimž byly odstraněny vzpomínky, o rok později pak v kontroverzním filmu Sin City – Město hříchu, kde ztvárnil kanibalistického sériového vraha. Elijaha se tak jednoznačně etabloval do role herce, který levou zadní zvládne i ty nejbizarnější role. (Pokud tomu stále nevěříte, pusťte si seriál Wilfred, v němž si Woodova postava myslí, že sousedův pes je Australan v chlupatém obleku.)  

Selena Gomez

Od svých deseti let byla stálicí Disney Channel (začínala v seriálu Barney a přátelé a pokračovala Čarodějkami z Waverly Place), v roce 2012 se ale upsala filmu Spring Breakers, nezávislému dramatu s ratingem R. Přestože její role byla v porovnání s ostatními nejvíce umírněná, i tak to byl pro Selenu (jakožto herečku ze sitcomu pro děti) odvážný krok. Po této zkušenosti, kterou rozbila svou image holčičky, se vydala k novému druhu slávy: jako sólová umělkyně prorazila mezi popové hvězdy a v roce 2017 se stala výkonnou producentkou seriálového hitu Proč? 13x proto (13 Reasons Why).

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné