Rychlokurz skandálnosti od dvořanů z Versailles

Doba si evidentně žádá, abychom odpočívali přímo královsky. Výzva přijata!
Text: Martin Váša 8. května 2023

Foto: Vygenerováno umělou inteligencí

Všude dobře, doma nejlíp. Nemám tušení, kdo to řekl jako první, ale nedivil bych se, kdyby to byl dvořan za ancien régime. Každodenní život ve Versailles musel být koncem 18. století tak dekadentně opulentní, že by proti němu i Met Gala působilo jako slabý odvar. Tak dekadentně opulentní, že kvůli tomu nakonec královský pár skončil pod gilotinou – dodnes nejefektivnějším způsobem, jak zatočit s šedinami, co mohli mít tehdy lidé od dvora opravdu leda z bouřící se chudiny.

„Jeanne neměla ráda prostý lid,“ napsal Will Cuppy o Madame du Barry v ostrovtipné knížce Úpadek a pád prakticky kdekoho. „Znala ho příliš dobře.“ Vy nyní můžete poznat příliš dobře tuhle milenku krále Ludvíka XVI., a to díky zbrusu novému historickému dramatu Jeanne du Barry, v hlavních rolích s Maïwenn, která i napsala scénář a snímek zrežírovala, a obligátně zmalovaným Johnnym Deppem. (Yasss, queen! Teda… Yasss, king!) Film bude mít premiéru na festivalu v Cannes 16. května a doufejme, že pak bez zdržení zamíří i do našich kin.

Čekání si můžete zkrátit třeba v Národním divadle. To právě uvedlo další adaptaci románu Nebezpečné známosti od Chaderlose de Laclose o lásce a touze, vypočítavosti i krutosti. O režii se postarali umělečtí ředitelé Činohry ND Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. Markýzu de Merteuil hraje Zuzana Stivínová, Vikomta de Valmonta Saša Rašilov a těšit se můžete i na Janu Pidrmanovou, Denisu Barešovou nebo Zdeňka Piškulu.  

Anebo si královskou atmosféru vytvořte doma – legendární značka svíček Trudon ke svému 380. výročí právě uvedla limitovanou kolekci Tuileries, co voní po růži, oblíbené květině Marie Antoinetty. Inspirací byl dokument Gazette des Atours de la Reine, tedy zápisník hraběnky Genevieve d’Ossun, dvorní dámy a družičky Marie Antoinetty. Svíce nese jméno po Tuilerijském paláci v Paříži, kde byla královská rodina během Velké francouzské revoluce v domácím vězení.  

Pokud byste přece jen raději Versailles, sáhněte po staré dobré Solis Rex. Její hřejivá vůně pomeranče, dřeva a kadidla má evokovat právě naleštěné parkety paláce. Obě seženete v Ingredients.

„Ať jedí koláče,“ vykřikla údajně Marie Antoinetta, když jí řekli, že poddaní trpí hladem, protože nemají na chleba. Podle historiků je to ale spíš blbost, takže že se vykašlete na koláče a objednejte si raději z Café Savoy hranolky s lanýžem a lanýžovou majonézou. Tahle skandálně dobrá pochoutka je ke královskému odpočinku jako dělaná. Navíc je to v podstatě salát…

Martin Váša

@martinvasa

Spisovatel se syndromem podvodníka, latentní florista, extrovertní introvert, milovník kávy a časných rán.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné