Zrodily se hvězdy. Jaké byly první role hollywoodských herců?

Od kamioňáků, nevýrazných studentů a hororových obětí to dotáhli daleko.
Text: Tereza Zajíčková 28. května 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Že se tvrdá práce vyplácí, to ví každý. Dokonce i největší hollywoodské hvězdy. Přestože si dnes tito herci a herečky mohou vybírat, který snímek v titulcích ponese jejich jméno, na začátku své kariéry brali vše, co zrovna bylo k mání. I když úsilí neslo ovoce, někteří z nich jsou dnes rádi, že se na jejich první role zapomnělo.

Tom Hanks

Na slasheru On ví, že jsi sama je podle diváků zajímavé hlavně to, že v něm debutoval Tom Hanks. Herec, který si před 43 lety zahrál studenta psychologie, se od té doby propracoval k mnohem sympatičtějším a kultovnějším rolím. Dnes se nenajde snad nikdo, kdo by neznal scénu se zakrváceným volejbalovým míčem nebo bonboniérou.      

Kate Winslet

Pokud vám Titanic přišel ponurý, asi jste neviděli Nebeská stvoření. Životopisné drama, které na motivy skutečných událostí zrežíroval sám velký Peter Jackson, byl pro Kate Winslet úplně první hereckou příležitostí. A musíme říct, že nejspíš i pekelně náročnou. Ve filmu totiž ztvárnila psychotickou teenagerku Juliet, která se svou nejlepší kamarádkou Pauline (Melanie Lynskey) zabije její matku.     

Scarlett Johansson

Sexbomba Scarlett začínala s hraním už jako malá roztomilá holčička. V pouhých 9 letech dostala svou úplně první roli ve Všude dobře, doma nejlíp (North). Film, který režíroval komediální velikán Rob Reiner, se bohužel nedočkal příliš kladného hodnocení. Scarlett proto skutečný herecký průlom zažila až ve svých 18 letech, kdy se objevila ve snímku Ztraceno v překladu.

Johnny Depp

Chudák Johnny. Nejen, že ho v jeho první roli Freddy Krueger zmasakroval v posteli, navíc měl zrovna na sobě pánský crop top. Noční můra z Elm Street sklidila obrovský úspěch, který herec náležitě využil. Postupem času se vyvinul do lepších – i když často stejně podivných – rolí.  

Matt Damon

Tenhle modrooký sympaťák patří v současnosti mezi nejúspěšnější herce Hollywoodu (kdo by mu taky odolal?). Jeho první filmovou zkušeností byla romantická komedie Mystic Pizza z roku 1988, kde si zahrál mladšího bratra bohatého Charlieho Windsora, který si na večeři přivede přítelkyni z nižší třídy (Julia Roberts). Přestože se Matt ve filmu mihne jen v jediné části, tato scéna je nezapomenutelná. V roce 2019 herec v rozhovoru pro pořad The Off Camera Show prozradil, že na konkurz do role Steamera dorazili jen dva lidé: on a jeho dlouholetý kamarád Ben Affleck.  

Jennifer Aniston

Pouhý rok před první epizodou kultovních Přátel vstoupila Jennifer na velké plátno ve filmu, který je tak špatný, až se stal legendárním. Skřítek (Leprechaun) si na své konto k neuvěření všech připsal dalších 7 pokračování, poslední v roce 2018. Zatímco Jennifer by svou první roli nejradši vymazala z paměti, představitel skřítka Warwick Davis na natáčení vzpomíná s nostalgií.    

Hugh Jackman

Ještě než si tenhle pohledný Australan pořídil sestřih na Wolverina, zahrál si ve snímku Halířový román (Paperback Hero) řidiče kamionu. A ne jen tak ledajakého, kamioňák Jack ve volných chvilkách sepsal úspěšný román, který však vydal pod jménem své kamarádky. Možná nešlo o nejduchaplnější film století, v jistém smyslu ale započal Jackmanovu úspěšnou hereckou kariéru. O pouhý rok později se totiž objevil v X-Menovi.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné