Všechno, všude, najednou i Brendan Fraser. Kdo ovládl letošní Oscary?

V noci z neděle na pondělí se v Dolby Theatre v Los Angeles konal 95. ročník udílení Oscarů. Galavečer přinesl hned několik silně emotivních okamžiků, přičemž nejvíce zlatých sošek si domů odneslo bláznivé sci-fi Všechno, všude, najednou.
Text: Jan Houška 13. března 2023

Foto: Getty Images

Se sedmi cenami, včetně ceny za nejlepší film, ovládl film Všechno, všude, najednou letošní předávání Oscarů. V rámci 95. ročníku získala maniakální multivesmírná fantasy o rozvrácené rodině, která se ocitne v mezidimenzionálním dobrodružství, ocenění za nejlepší ženský herecký výkon, režii, vedlejší mužský herecký výkon, nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli, nejlepší střih a nejlepší původní scénář. 

Po Halle Berry z roku 2002 se stala Michelle Yeoh teprve druhou herečkou barevné pleti, která získala Oscara za nejlepší ženský herecký výkon. Ke Huy Quan byl za svou roli ve filmu vyhlášen nejlepším hercem ve vedlejší roli, když porazil Barryho Keoghana a Judda Hirsche. Stal se zase tak prvním hercem narozeným ve Vietnamu, který získal Oscara.

Brendan Fraser zase získal cenu pro nejlepšího herce za hlavní roli ve filmu Velryba a porazil tak Austina Butlera a Colina Farrella. Ve svém projevu vyjádřil vděk režisérovi Darrenu Aronofskému za to, že mu po letech epizodních rolí poskytl "tvůrčí záchranné lano". Rozporuplné drama také vyhrálo ocenění za nejlepší make-up a účes.

Německé válečné drama Na západní frontě klid, které můžete vidět na Netflixu, získalo čtyři ceny v kategoriích zahraniční celovečerní film, původní hudba, výprava a kamera. Od filmu Životy těch druhých z roku 2006 to bylo poprvé, co Německo získalo cenu za nejlepší zahraniční celovečerní film.

Cenu za adaptovaný scénář k dramatu Women Talking získala Sarah Polley a stala se tak teprve devátou ženou, která toto ocenění získala.

Moderátor Jimmy Kimmel pak zahájil celý večer scénkou z filmu Top Gun: Maverick, když předstíral, že seskočil do sálu padákem, a přivítal nominované v publiku a jejich filmy jako filmy, které si zaslouží být viděny. Večer se tentokrát obešel bez nějakých větších dramat (ano, facka nepadla), ale i tak přinesl spoustu emotivních momentů a částečně dokázal, že Oscaři nejsou ještě tak ztraceni, jak se v posledních letech šířilo kuloáry. 

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné