Je t'aime... Zemřela ikonická Jane Birkin

Jane Birkin jako herečka a zpěvačka britského původu, která se stala oblíbenou francouzskou „petite Anglaise“. Připomeňme si její vášnivý vztah se Serge Gainsbourgem a život, který inspiroval nadčasovou Hermès Birkin.
Text: Jan Houška 16. července 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Svět truchlí nad smrtí Jane Birkin, která zanechala nesmazatelnou stopu ve francouzské i mezinárodní popkultuře. Její život byl podle mnohých symfonií tvořivosti, lásky a stylu, byl známý díky jejímu pozoruhodnému pěveckému a hereckému talentu, vášnivému románku se Serge Gainsbourgem a módnímu odkazu, který inspirovala stejnojmennou kabelkou Birkin.

Jane Birkin se narodila v roce 1946 v Londýně a svou hereckou kariéru zahájila menšími rolemi. V roce 1968 se při natáčení filmu "Slogan" seznámila s francouzským zpěvákem a skladatelem Serge Gainsbourgem a navázali spolu ohnivý třináctiletý vztah, který z nich udělal nejslavnější francouzský pár. Přestože byl Gainsbourg o dvě desetiletí starší než ona, spojila je intenzivní tvůrčí a citová vazba.

Jejich velmi bouřlivý vztah nepřinesl pouze plné titulky novin, ale také hudbu, která ovládla celý svět. Kontroverzní a sexuálně explicitní hit "Je t’taime… moi non plus", který Serge původně nazpíval pro Brigitte Bardot, byl ve Velké Británii zakázán, a dokonce ho odsoudil i papež. Přesto dosáhla celosvětového úspěchu a stala se jednou z nejvlivnějších písní té doby.

Krása a styl Jane Birkin, ztělesněné její estetikou šedesátých let a androgynní postavou, uchvátily svět módy a vedly k vytvoření velmi žádané kabelky Birkin od společnosti Hermès. Taška, která je dnes symbolem luxusu a exkluzivity, vznikla, když Jean-Louis Dumas, šéf společnosti Hermès, náhodou seděl při letu vedle Jane a byl inspirován jejím šarmem a individualismem.

Jane Birkin byla podle mnohých mnohostrannou osobností s trvalým půvabem. Byla herečkou, zpěvačkou, ikonou stylu a múzou. Její život je připomínkou toho, že můžeme být kým chceme, že můžeme inspirovat a ovlivňovat ve více sférách a že láska, umění a móda se často prolínají tím nejpodmanivějším způsobem.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné