Paříž? Ta nikdy nevyjde z módy!

Za necelé dvě hodinky se ocitnete ve světě, kde se na podpatcích chodí i s košem a popíjí se červené víno už před polednem. Bienvenue à Paris! Vezmeme vás na nákupy, fine dining i divokou party…
Anna Basiková 10. října 2022

Emily in Paris (2020), Netflix

Viděli jste Emily in Paris a od té doby netoužíte po ničem jiném než prozkoumat všechna místa, kde se procházela? Nedivíme se! Ale až si uděláte selfie před La Maison Rose (ten malý růžový domeček na Montmartru) a přemluvíte drahého, ať s vámi zajde do Palais Garnier (i když ho Labutí jezero fakt nezajímá), objevte i spoty, které se do seriálu nedostaly.

Must see zastávky

Co musíte určitě vidět? Eiffelovku. Postavena byla pro Světovou výstavu v roce 1889 a měří 324 metrů – včetně antény na vrcholu. Až do roku 1930 si držela prvenství nejvyšší stavby světa, pak ji ale zastínila Chryslerova budova v New Yorku. Otevírá každý den v 9:30, a pokud se chystáte až nahoru, připravte si zhruba 20 euro a taky pevné nervy – už dopoledne se tu totiž tvoří pěkně dlouhé fronty. Vstupenky kupujte online na ticket.toureiffel.paris, ceny se odvíjejí od toho, jak moc se vám chce šlapat nahoru po svých (schody vyjdou samozřejmě levněji než výtah). 

Od Eiffelovky přejděte přes řeku na Place de Trocadéro a metrem vyrazte k Vítěznému oblouku. Odtud pak procházkou po slavné Champs - Élysées běžte zase zpátky do centra. Určitě nesmíte minout pověstnou cukrárnu Ladurée, kde dělají ty nejlepší makronky ve městě. A pokud zatoužíte po něčem na sebe, utíkejte do Galeries Lafayette. Kam dál? Přejděte přes most Pont Alexandre III., podívejte se ke katedrále Notre - Dame (smutný pohled) a ztraťte se v uličkách Latinské čtvrti (jižní břeh), kde na vás čeká obrovská spousta kaváren, barů, bister i restaurací, a to od Japonska po Itálii.

Přes řeku pak přejděte do čtvrti Marais (severní břeh), kde se určitě zajděte podívat na jednu z nejhezčích moderních staveb ve městě: Centre Pompidou (otevřeno denně 11:00 až 22:00, vstupné 14 eur). Galerie moderního umění nese jméno někdejšího prezidenta Georgese Pompidoua, který stavbu s „obnaženými vnitřnostmi” schválil. Nejde ale jen o efekt, všechno plní svou funkci: v modrých trubkách proudí vzduch, zelenými teče voda, žluté zase obsahují elektrické rozvody a červené rozvádějí teplo. Z Marais dojděte na Montmartre až k bazilice Sacré - Cœur (otevřeno denně od 6 do 22:30). Ač některým Pařížanům stále leží v žaludku, tohle kouzelné místo nabízí nádherný výhled. Btw, víte, proč je bazilika pořád tak krásně bílá? Může za to travertin, který se při kontaktu s vodou sám čistí. Od baziliky dojděte uličkami až na hlavní třídu (bulvár de Clichy) ke slavnému kabaretu Moulin Rouge. A kdyby se vám zachtělo tančit, hned vedle na vás čeká populární diskotéka La Machine, kde se mísí house s hiphopem.

Jestli se nebojíte, pak nevynechte ani hřbitov Père Lachaise – rozkládá se na 44 hektarech, což z něj dělá třetí největší zelenou plochu ve městě, a dlouhodobě trhá rekordy v návštěvnosti. A proč se těší takové slávě? Kvůli známým osobnostem, které tu odpočívají, od Jima Morrisona přes Oscara Wildea až po Édith Piaf.

Procházky v přírodě i nákupy

Jarní počasí přímo nahrává čerstvému větru – ve vlasech i šatní skříni. Cíl číslo jedna? Zahrady! V Paříži jich najdete tolik, že ani nebudete vědět, kam dřív… Určitě omrkněte zahrady Tuilerijské (kousek od Louvru), Lucemburské i ty u Palais Royal. Anebo Bouloňský lesík, kde se odjakživa setkávají podivné existence, prostitutky, narkomani a zloději – ale žádný strach, to platí spíš v noci… No, a když bude pršet? Nákupy! Pokud sháníte stylový kašmírový svetr, utíkejte do From Future. Oblíbené kousky světových blogerek koupíte v The Frankie Shop, o kousek dál v Le Tigre zase spoustu radostí z papíru. Luxusní kousky pořídíte taky v obchodním domě Le Bon Marché, časopisy a knížky v Ofr a různé cool nezbytnosti (od nádobí po oblečení) pro změnu v Merci Paris.

Pokud vás láká kultura, v Paříži najdete nespočet galerií a muzeí. Doporučujeme vám Musée de l’Orangerie (díla z doby impresionismu) a aktuální výstavu na počest Yvese Saint Laurenta, jež se (do 18. září) koná v šesti muzeích po celém městě. Nezapomeňte ani na La Fondation Louis Vuitton – multifunkční kulturní středisko postavené v roce 2014 podle návrhu architekta Franka Gehryho (spoluautora pražského Tančícího domu), najdete ho přímo uprostřed Bouloňského lesíka.

Party all night, relax all day

Až vás po nákupech přepadne hlad, spousta dobrot na vás čeká v okolí Canal Saint Martin. Do Sain Boulangerie upalujte pro křupavé bagety a další #glutenfull mňamky, v Le Bistrot Paul Bert si objednejte steak a hranolky a nezapomeňte ani na Septime – doporučuje ho deset z deseti foodies. Na milovníky Asie už napjatě čeká luxusní restaurace Brigade du Tigre.

Až se pořádně posilníte, přijde na řadu party! Paříž clubingem žije, takže vynechat místní podniky by byl opravdu hřích. Kam zavítat? Fandíte-li drsnější hudbě (od techna až po hard core punk), běžte do La Station. Milovníci elektroniky by neměli minout klub Rex, kde začínali i slavní Daft Punk. V létě se vám bude líbit Petit Bain, kulturní podnik se střešní terasou a výhledem na Seinu. A oblíbené queer místo? Sierra Neon.

Až se dostatečně vyřádíte a vyspíte se dorůžova, zregenerujte své tělo v krásném Nuxe Spa. Zaplujte dovnitř a otevře se vám ideální prostor na oddech od velkoměstské divočiny. Nemusíte se dopředu objednávat, prostě jen přijdete, dostanete bylinkový čaj, vyberete proceduru a pak vás uvedou do krásně zrenovovaného podzemního prostoru s klenutými stropy. Uvnitř je teplo, čisto, voňavo a můžete si tu naordinovat všechno možné – od minimasáží ťapek nebo obličeje až po delší relaxační či peelingové celotělovky. Ceny začínají na 60 eurech. Tak běžte balit, vidíme se v Paříži!

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné