13 nejlepších opalovacích krémů tohoto léta

Šťastná třináctka pro váš klid na kůži.
Text: Kristýna Schafferová 21. července 2023

Foto: Archiv značek

O tom, že je potřeba celé léto (v ideálním světě celý rok) chránit pokožku před negativními vlivy slunečního záření jste už jistě slyšeli alespoň milionkrát. Stejně jako že jedno namazání nestačí a je potřeba aplikaci několikrát denně opakovat. Pojďte si základy zdravého opalování s námi rychle a stručně zopakovat, načerpejte cenné informace, které jste možná nevěděli a podívejte se, jaké krémy, mléka a mlhy se vešly do top třináctky našich nejoblíbenějších slunečních produktů.

Minerální vs chemické filtry

Vybírat můžete ze dvou druhů opalovacích krémů - z těch s chemickými filrty a přírodních, v nichž se nachází filtry minerální (oxid zinečnatý a oxid titaničitý).

Chemické filtry - vstřebají se do pokožky, kde UV záření přemění na teplo. Krém, který je obsahuje, je potřeba nanést minimálně 20 minut před sluněním, aby se filtry aktivovaly. Rychle se vstřebává, nezanechává bílý film, můžete ho aplikovat i pod make-up.

Minerální filtry - zahalí kůži jemným filmem, který určité množství UV záření odrazí. Působí okamžitě, většinou zanechávají bílý film, po nanesení make-upu se krém může na pleti drolit. 

Kde, jak a proč

Ať už zvolíte opalovák s jakýmikoliv ochrannými filtry, naneste ho na pokožku dostatečné množství - na tělo by měl přijít minimálně "panák" krému. Aplikaci opakujte vždy po koupání a několikrát denně. 

Krémem se mažte i pod oblečení nebo když plánujete trávit hodiny pod slunečníkem, protože UV paprsky bez větších potíží projdou i látkou. A před sluncem se chraňte i jinak - ve velkých vedrech noste klobouk, nevycházejte ven v pravé poledne (11:00 - 15:00), pořiďte si kvalitní sluneční brýle. 

Jak je to s vitamínem D?

Ano, vitamín D je pro náš organismus velmi důležitý a je možné, že ho máte zrovna vy nedostatek (což si můžete sami otestovat například díky domácímu testu od GymBeam). A protože je slunce nejlepším způsobem (plus vyvážená strava), jak tento podstatný vitamín načerpat, potřebujete vyrazit ven. Pobyt na sluníčku bez opalovacího krému ale stačí 2x týdně po dobu 20 minut, ideálně odpoledne. 

5 rad, co se hodí

  • Aby opálení déle vydrželo, nezanedbávejte péči po opalování - hydratovaná pokožka je základ!
  • Kuřáci, pozor na doplňky stravy s betakarotenem - některé studie prokázaly, že hrozí větší riziko rakoviny plic.
  • V létě dodávejte kůži extra dávku vitamínu E - jeho přirozená zásoba se při vystavení slunci rychle vyčerpává. Ještě než zčervenáte, ubyde o 50 %. 
  • Pokuste se vyhnout recepturám s látkou octocrylene, která může vést k vyšší produkci volných radikálů v těle. 
  • Rostlinné oleje, jako třeba malinový, nikdy opalovací krém s UV filtry nenahradí! Sice mají přirozený SPF faktor (podle typu oleje od 5 - 10), ale nemůžete se na to nikdy spolehnout. Záleží, jak a kde rostlina rostla, jak byl olej skladován... (což jsou informace, které se nikdy s jistotou nedozvíte)

Pobřežní hlídka, na které pokožka oči nechá:

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné