„Akné na zádech je senzační,“ neřekl nikdy nikdo. Tady je 5 způsobů, jak ho řešit

Léto za rohem, ideální čas se konečně zaměřit na body acne.
Text: Kristýna Schafferová 16. března 2023

Foto: Getty Images

Zanícené pupínky na obličeji řešíme neustále, ovšem to není to jediné místo, kde se mohou objevit. Obzvlášť během dospívání nás akné dokáže potrápit i na zádech, krku a hrudníku (a ano, i na zadku, ale kdo by o tom rád mluvil…). Špatná zpráva? Problém dokáže být vytrvalý. A ta dobrá? Přesto s ním jde něco dělat. A tady je hned 5 způsobů, jak na to.

Za vším hledej… hormony?

Akné, ať už je kdekoliv, není důsledkem špatné hygieny. Je ale pravda, že čištění pokožky pomocí speciálních přípravků pomáhá projevy zmírnit. Jednou z hlavních příčin jsou ale hormony, respektive jejich nerovnováha, která ponouká mazové žlázy, aby byly aktivnější. A víc kožního mazu = větší šance na ucpané póry a tím pádem i na vznik zanícených pupínků. Jedním z takových hormonů může být kortizol, stresový hormon, jehož vyšší hladina nutí mazové žlázy k větší produktivitě.

Fakt: akné na zádech je tak častá záležitost, že si vysloužilo vlastní název #bacne.

Vznik pupínků (i těch na obličeji) je přisuzován i určitým lékům, ale také stravě bohaté na sacharidy, protože právě cukr rád obrací mazové žlázy na temnou stranu… Viníkem mohou být i opalovací krémy, tělová mléka a másla: Pokud je jejich složení vysoce komedogenní, póry se ucpou a zanítí.

Takhle ne: Dřív se na léčbu akné na zádech doporučovalo slunce, tedy co nejvíc a nejčastěji vystavit zanícená místa slunečním paprskům. Akné ale obecně UV záření nesnáší. Je sice pravda, že ultrafialové paprsky poškozují bakterie, stejný vliv mají ale i na kožní buňky. Jakže se to říká? Z bláta do louže?

Co s tím?

  • V první řadě se vraťme k hygienickým návykům. Pokud chodíte cvičit, sprchujte se hned po sportovní aktivitě, a ne až přijdete domů (i když máte fitko za rohem).
  • Noste prodyšné a volnější oblečení, které umožní vaší pokožce dýchat. Vhodnými materiály jsou bavlna, len nebo třeba bambus. P.S.: Nošení batohu zhoršuje akné na zádech.
  • Ke kůži buďte milí, i když vás zrovna štve. Po koupání ji příliš nedrhněte, mohli byste narušit kožní bariéru. A poškozená kožní bariéra se brání vyšší tvorbou kožního mazu.Pokožku také pravidelně hydratujte tělovými mléky nebo krémy (s nízkou komedogenitou), protože nedostatek vláhy vede, a můžete hádat – ano, k větší produkci kožního mazu. Ucpané póry pak potřebují uvolnit, k čemuž je ideální peeling. Nepřehánějte to s ním ale, protože jinak se dostanete opět na začátek – přílišná exfoliace může vést k narušení kožní bariéry.
  • Vsaďte na zinek - právě tato látka snižuje zánětlivé procesy v těle. Najdete ho ve špenátu, dýňových semíncích, pšeničných klíčcích... K pročištění se také hodí kopřivový čaj (za chvíli nás čeká sezóna mladých kopřiv, které jsou k tomu nejlepší, tak si je na chatě natrhejte). 
  • Zkuste cleansery na tělo. Zanícené pupínky jsou projevem zánětu, který v postižených místech právě probíhá. Vyměňte klasický sprcháč za takový, který hloubkově čistí kůži, nebo si pořiďte speciální cleanser na tělo. Pár tipů tady:

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné