Problém s pletí? Zkuste masku. Stačí vybrat tu správnou (*mrk*)
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Pojem „pleťová maska“ znala už Kleopatra nebo Marie Antoinetta. Důvodů, proč ji zařadit do své #skinroutine je hned několik. Pokud vyberete tu správnou, můžete díky ní významně eliminovat celou řadu kožních nedostatků, ať už vás trápí zanícené pupínky, přecitlivělá místa, suchá pleť nebo naopak lesk jako blesk, který ale na vaší kůži nemá co dělat. Hojí, zklidňují, detoxikují, ale také hydratují a vyživují. Pokud se však rozhodnete svou poličku v koupelně o některou z nich obohatit, nebuďte ukvapení. Důležitým krokem k jejich výběru je zjistit, co přesně vaše pokožka potřebuje. Typ vaší pleti totiž hodně vypovídá o tom, které ingredience jí prospějí a které naopak uškodí. Pojďte s námi zjistit, jak to s pleťovými maskami vlastně je.
Máte problémy s mastící se pletí, ale nechcete se věčně cítit jako Severus Snape? Díky bohu, že kosmetické značky nezapomněly na všechny, kdo se potýkají s problematickou pokožkou. Na trhu tak objevíte celou řadu masek, které si poradí nejen s přebytečnou mastnotou, ale i rozšířenými póry a pupínky. Co se týče složení, hledejte produkty na bázi jílu, kaolinu nebo kyseliny salicylové. Účinné mohou být i oleje (musíte ale vybrat ten s nízkou komedogenitou!): pro redukci kožního mazu je vhodný například tea tree nebo konopný olej.
Věděli jste, že suchou pletí trpí až třetina populace? Na vašem vzhledu přitom může nadělat stejnou paseku jako pleť mastná. Kromě toho, že se častěji loupe a je náchylnější k tvorbě vrásek, také svědí, pálí a může i pnout. Pokud máte suchou či dokonce citlivou pleť, určitě víte, že existují dobré, ale také hodně nepříjemné dny. I tenhle problém se ale dá řešit, stačí myslet na pravidelnou hydrataci. Nejlepší hydratační masky obsahují ingredience jako je kyselina hyaluronová, glycerin nebo aloe vera. Zatímco tyto látky slouží k zadržování vody v pokožce, rostlinné oleje, vitamin E a ceramidy pomáhají chránit kůži před vysoušením, respektivě před tím, aby z ní vláha unikala.
Bohužel, není normální, aby měli všichni normální pleť. Vyskytuje se totiž asi jen u 3 % populace. Pokud přesto patříte mezi ty šťastlivce, nemusíte si s péčí o pokožku dělat vrásky. Nebo alespoň ne příliš. Na hlubší linky přece jen trochu myslete, čas totiž jednou dožene nás všechny. Starejte se o svou pleť poctivě (regenerujte, vyživujte, chraňte před okolními vlivy) a vaše snaha ponese ovoce v podobě šťavnatého vzhledu.
Pokud se děsíte používat pleťové masky z toho důvodu, že od nich zapatláte celou koupelnu, máme pro vás dobrou zprávu. Tenhle úžasný rituál si můžete dopřát i bez toho, aniž byste se museli nějak omezovat: díky sheet maskám. Ty se používají jednorázově a jsou vyrobeny z různých materiálů – třeba silikonu, plátýnka nebo bavlny. Výživné látky, jimiž jsou napuštěny, se při aplikaci uvolní do vaší pokožky. Po použití je sundáte a hodíte do koše. Jak jednoduché!
Domácí výroba pleťové masky je skvělou alternativou pro ty, kdo chtějí ušetřit a navíc šetřit nejen peníze, ale i přírodu. Svůj jedinečný lektvar můžete navíc uchovávat v lednici a použít ho kdykoli se vám to zrovna bude hodit. Vybrat můžete speciální ingredience, ale i klasické přísady, které se vám zrovna povalují ve spíži. Doporučujeme vyzkoušet masku se zeleným čajem, medem, citronovou šťávou, řeckým jogurtem, vaječnými bílky nebo ovesnými vločkami.