Comfy Flight Jacket: Kde se vzal trend letošní zimy?

Ležérní, ale zároveň stylová a nadčasová. Jak zkombinovat flight jacket ve svém outfitu? A kde se tento kousek vlastně vůbec vzal?
Text: Linda Svobodová 8. března 2023

Foto: Getty Images

I přesto, že zanedlouho oslavíme příchod prvního jarního dne, teploměr stále ukazuje pouze pár stupňů nad nulou. Přechodné kabáty či křiváky tedy u většiny z nás ještě stále leží ve skříních a mezi zimní stálice tak nadále patří bundy všech délek, střihů i barev nebo teplé vlněné kabáty. Trendem letošní, a dalo by se říci i předchozí zimy, se stal však ještě jeden kousek, a tím je tzv. flight jacket.

Ač se nejedná o nikterak inovativní záležitost, tak bunda, která vypadá doslova jak ukradená z natáčení Top Gunu, působí neotřele a nadčasově. Ovšem ani Tom Cruise nestojí za tím, že vypadá flight jacket tak familiárně. Pokud jste totiž nadšenci do historie, nebo pouze rádi koukáte na filmy s touto tematikou, určitě jste tento kousek zaregistrovali. Důvodem, proč se totiž nejedná o inovativní záležitost je to, že flight jacket nosili už piloti za první světové války.

Bundy byly vytvořeny už v roce 1917 pro americké letectvo. Odolný materiál měl totiž zaručit, že udrží piloty v teple v tehdy ještě neizolovaných otevřených kokpitech prvních stíhaček.  

Postupem času, kdy se kokpity inovovaly a stávaly se uzavřenějšími, byly zavedeny také nové typy kožených armádních bund, a to například typ A-1 z roku 1927. Nový model měl  pletený pás a manžety, které mu dodávaly lichotivější střih v pase. A právě díky tomuto typu vypadá bunda tak, jak ji známe nyní.

V dnešní době najdeme hned několik jejích provedení, a to jak v pravé kožené verzi, tak také v syntetické kůži či semiši. Variabilita se také promítla do barev, kdy například letošní zimu ovládla černá flight jacket s černým kožíškem. Oblíbená je ovšem i klasičtější hnědá verze se světle krémovým plyšem.

Pakliže si tedy jednu pořídíte, naskytne se vám nepřeberné množství možností, jak ji v outfitu zkombinovat. Leč se totiž jedná spíše o ležérní kousek, který se hodí ke sportovnějším věcem, existuje mnoho provedení, které hravě sladíte i do elegantnějších kreací.


Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné