Tenká hranice mezi přátelstvím a emoční nevěrou. Nepřekračujete ji?

Zahýbání má mnoho podob, proto je obvykle těžké určit, co se za něj počítá a co ne. Flirtování? Na hraně. Dotyky? Záleží jaké, kde a s kým. Sex? Pro většinu jasný cheating. Ale kam spadá, když člověk cítí silné napojení na emoční úrovni s někým, koho považuje za svého kamaráda? My to pro vás zjistili.
Tereza Čaladi 20. října 2022

Twilight Sága: Zatmění (2010), Summit Entertainment

Čas od času potřebuje každý určité množství emocionálního porozumění, které u partnera marně hledá… Cítíte, že ani vám se ho nedostává? Důvodů může být hned několik – možná váš drahý protějšek jednoduše nerozumí situaci, v níž se nacházíte; možná řeší nějaký vlastní problém, a tak ve vás vyvolává domnění, že ten váš je nepodstatný; nebo zkrátka necítíte, že se mu můžete se vším svěřit. Ať už jste se obrátili na někoho jiného z jakéhokoliv důvodu, je důležité zamyslet se nad tím, proč se to stalo, co to znamená a zda jde skutečně jen o přátelství.

Prvně je důležité říct, že se za emoční podvádění nepovažuje stěžování si na svou lásku nejlepšímu kamarádovi. Něco jiného však je, když se na něj obracíte s věcmi, které byste měli spíš řešit se svým partnerem. Tyto dvě kategorie jsou na velice tenkém ledě a může se tak snadno zdát, že splývají. Rozlišit ale přeci jen jdou - stačí si položit následující otázky, které případnou emocionální nevěru odhalí.

„Pro mě byla emocionální nevěra horší než fyzická. Přišlo mi to jako mnohem větší zrada než sex.“ Jessica Simpson

1. Sdílíte s ním svá (i partnerova) tajemství?

Na světě existují určité věci, které by se zkrátka neměly dostat mimo váš vztah. Mezi ně patří například osobní partnerské problémy nebo tajemství, se kterými jste se sobě vzájemně svěřili.

2. Nemůžete se dočkat, až ho uvidíte?

Jistě, těšit se na svého kamaráda je v pořádku. Každý má svou spřízněnou friendly duši, která pro něho hodně znamená. Pokud vás ale myšlenky na vaše shledání znervózňují nebo vyvolávají motýly v břiše, může to být začátek problému.

3. Neustále s ním něco plánujete?

Pokud trávíte více času uvažování nad tím, co budete dělat se svým kamarádem (co by ho bavilo, kde by se mu líbilo, co by pro něj bylo speciální,...) než se svým partnerem, pak je to jasný signál, že jste vykročili mimo přátelský kruh.

4. Spoléháte na jeho radu?

Je normální, že se někdy zeptáte svých kamarádů a rodiny na názor, ale pokud upřednostňujete tvrzení jedné konkrétní osoby před ostatními, zachází vaše spojení příliš daleko. Zdá se totiž, že mu plně důvěřujete… Dokonce víc než tomu, s nímž sdílíte domácnost.

5. Cítíte se trochu provinile?

To je jen vaše podvědomí, které už dávno ví, že přátelství nahradil cit trochu ostřejšího rázu.

6. Nechcete, aby se váš partner a kamarád někde potkali?

Chce váš partner vašeho nejlepšího kamaráda poznat (nejspíš proto, aby se vaším vztahem ujistil a mohl přestat žárlit)? Zatočila se vám při té myšlence hlava? Pak hluboko uvnitř sami moc dobře víte, že jste si se svým BFF blíž, než je obvyklé. Pokud zní vaše odpověď na tyto otázky kladně, pak jste (pokud ne v maléru) v situaci, kterou je potřeba nějak vyřešit.

Jde o podvádění, když to není fyzické?

Možná… záleží na tom, zda jste v monogamním vztahu a co přesně od partnerství očekáváte. Sex je jedna věc, jakmile se ale do věci zamotají city, je to vždycky horší. Zkuste si sami sebe představit v opačné situaci. Ranil by vás emocionální vztah vašeho partnera s jinou ženou? Ano? Pak je načase s tím něco udělat. A jako vždy začněte komunikací.

Co s tím?

Otevřená konverzace je jediná cesta, jak z toho ven. Protože ke vzplanutí citů k někomu jinému musí existovat důvod, sedněte si především se svým partnerem. Zamyslete se spolu nad tím, proč už k sobě necítíte to, co dřív. Proč máte pocit, že se mu nemůžete svěřovat. Jestli váš vztah vnímá stejně jako vy… Najděte společnou řeč a vzniklý problém, ať už je jednostranný nebo ne, vyřešte. Emocionální nevěra totiž dokáže být stejně záludná, jako ta fyzická.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné