Pozor, uniká tu plyn! Nejste obětí gaslightingu?

Začíná váš vztah připomínat méně Lásku nebeskou a více Psycho? Pozor, možná jste obětí gaslightingu...
Text: Jan Houška 24. července 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Nebojte se, nemusíte si teď hned jít zkontrolovat vaši plynovou troubu. Gaslighting ale i přes to sdílí s únikem plynu podobnost. Je nenápadný a může vám pořádně zamotat hlavu. Gaslighting je forma psychické manipulace. Mluvíme o manipulaci na úrovni Lea DiCapria v Počátku. Gaslighting je, když vás někdo manipuluje, abyste zpochybnili vlastní příčetnost, paměť nebo vnímání.

Pamatuje se na Joea z You? Jak brilantně přesvědčoval Beck (a taky sám sebe teda), že je milující přítel? Jo, to je ukázková forma gaslightingu. Gaslighter je obvykle charismatický člověk, který vás ale ve vztahu nutí pochybovat o svých myšlenkách a pocitech, zatímco ze sebe dělá někoho, kdo je nepochopený.

Takoví lidé v jednu chvíli trvají na tom, že se událost nestala tak, jak si ji pamatujete, a vzápětí vás pak obviňují z přehnané reakce. Pokud má vaše drahá polovička skolony k obracení hádek a většinou z nich vycházíte jako "ten špatný člověk", možná máte co do činění s gaslighterem.

Pokud už teď přemýšlíte o tom, že jste obětí gaslightingu, tak už to je red flag. Možná máte pocit, že chodíte po špičkách, neustále si něco vyčítáte nebo se bez zjevného důvodu cítíte provinile. Jestli to tak je, buďte na pozoru. 

Uvědomit si, že jste obětí gaslightingu, je prvním krokem z onoho začarovaného kruhu. Promluvte si o tom s blízkým člověkem nebo terapeutem, což vám pomůže věci objasnit a ujasnit si, co dál. Nejlepším řešením je samozřejmě takového člověka ze svého života odstřihnout. Vaše psychické zdraví je přeci jenom na prvním místě.

Ale pozor! Zpráva z Velké Británie sice ukazuje, že 95 % obětí jsou cisgender ženy, ale gaslighting se může stát komukoli. Neomezuje se ani na romantické vztahy, z gaslightingu může být usvědčen kdokoli, kdo má se svou obětí intimní vztah. Může jít o blízké přátele a rodinné příslušníky, v některých případech dokonce i o zaměstnavatele.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné