Jste single? A jak to ovlivňuje váš každodenní život?

Přestože jste sami, můžete svět vidět přes růžové brýle!
Text: Tereza Čaladi 14. prosince 2022

Foto: Getty Images

Představte si, že ráno vstanete, uděláte si kafe, nasnídáte se, vydáte se do práce, po ní cvičit a večer na drink s matchem z online seznamky. NEBO vstanete, dáte pusu vašemu drahému, nasnídáte se, vydáte se do práce, po ní do kavárny za přáteli, pak na nákup a jdete chystat večeři, abyste se s partnerem společně najedli u stolu. Dva běžné dny, ale vcelku odlišné, jelikož jeden by velice snadno mohl sedět na někoho, kdo je single, a druhý na toho zadaného.

Je to něco, co si při normálním běhu věcí ani neuvědomujeme, ale naše mysl i mozek fungují do velké míry rozdílně, když máme partnera a když ho nemáme. A nemyslíme jen provozní věci typu jiné nákupy, dovolené, randíčka, čas strávený v baru a podobně. Něco se totiž skutečně fyziologicky mění v naší hlavě. Přinášíme vám tři konkrétní zajímavosti, které u sebe můžete vypozorovat, když jste single:

1. Dokážete okamžitě říct, jestli vás někdo přitahuje

Tinder na vás může působit jako povrchní aplikace založená pouze na vzhledu, což je k ničemu, protože partnerství je založené i na jiných věcech. Nicméně být vámi, ještě bychom ho nezatracovali. Studie provedená na dublinské Trinity College totiž zjistila, že mediální prefrontální kůra ve vašem mozku určuje, zda někoho považujete za atraktivního nebo ne. A to v milisekundě. A právě to je něco, co můžete nazvat „jiskrou“, kterou k druhému cítíte při prvním pohledu. Zajímavé přitom je, že tato funkce se objevuje pouze, když ji potřebujete. Tedy když jste nezadaní.

2. Jste kreativnější

Možná jste se také setkali s tím, že jste si jako single připadali tvořivější a ve vztahu tak nějak přestali, protože na to nebyl čas. Ale nebylo to jenom tím... Podle studie The Journal of Family Issues je pro svobodné celkově práce na uměleckých a kreativních projektech snazší než pro jejich zadané přátele. Jen popřemýšlejte, kdy jste naposledy maloval, skládala písně/básně či psali. Aha! Máme vás?

3. Odmítnutí více bolí

Když si odřete koleno, chvíli trvá, než se vám zahojí. A stejně tak je to se zlomeným srdcem. Přičemž tuto bolest zaznamenává v mozku sekundární somatosenzorický kortex a dorzální zadní inzula, které běžně zpracovávají fyzickou bolest. Hledat tedy po rozchodu u někoho útěchu dává smysl, funguje to trochu jako náplast při fyzickém zranění. Ale když vám ji druhá osoba neposkytne, je to jako když vám do čerstvé rány ještě přihodí štěrk.

Tohle je do jisté míry dané, ale rozhodně jde o něco, co se dá celkem dobře reflektovat a co vás může posilnit. Ať už jste v životní fázi single, nebo zadaní. Pokud jste sami, víte teď například, že je fajn po rozchodu hledat u někoho útěchu, ale zároveň být připravení na odmítnutí, které může být daleko intenzivnější. Na druhou stranu: pokud jste zadaní, neznamená to nutně, že se musíte s partnerem rozejít, abyste mohli zase tvořit. Zkuste se zamyslet, co jste dřív dělali a co vás inspirovalo a vraťte se k tomu.

V páru se můžete velmi snadno přizpůsobit partnerovi a zapomenout své skutečné já. A v single životě se občas můžete cítit sami a kývnout na akce, jen abyste někde byli s nadějí, že někoho potkáte. Myslete proto především na sebe. A snažte se dělat, co vás baví, ať jste v jakékoliv ne/partnerské fázi. Protože to je právě to, na čem záleží.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné