Sad girl summer není jenom trend, myslete na svojí psychiku

Všichni si už na Instagramu užívají léto, ale vy to zatím zkrátka necítíte? Pojem "summertime sadness" se v posledních letech stále více normalizuje, což není správně.
Text: Jade Biggs a Jan Houška 30. června 2023

Foto: Getty Images/Canva/Jan Houška

Radostné svatby a prosluněné oslavy narozenin v parku. Boomerangy cinkání skleniček prosecca na letištích. Po letmém prolistování sociálních sítí se léto může zdát jako jedna velká párty. Někdy nám ale připadá jako párty, na kterou nás nikdo nepozval.

Je to už více než deset let, co Lana Del Rey vydala absolutní pecku Summertime Sadness, a od té doby se hudebníci a memy postarali o to, aby se myšlenka propadání se do sezónního utrpení způsobeného osamělostí zdála nejen naprosto v pořádku, ale také jako naprosto přijatelná potrava pro sebemrskačský humor. Je ale dobře, že se pojem "summertime sadness" tak normalizoval? Nebo se všichni smějeme vážné krizi duševního zdraví?

Výzkum Národního statistického úřadu ve Velké Británii zjistil, že milion lidí ve věku 16 až 29 let zažívá "chronickou osamělost", zatímco průzkum mezi 1 500 čtenáři Cosmopolitanu UK ukázal, že 96 % z nich se potýkalo s osamělostí. Ve skutečnosti 74 % lidí tvrdí, že během slunečných měsíců zažívají FOMO častěji, a 66 % si myslí, že je kvůli tomu těžší dostat se do společnosti a navázat nová přátelství.

"Všichni žili život, který jsem já neměla," řekla 31letá Alex o létě před dvěma lety, kdy si uvědomila, že je tak osamělá, že "nemá chuť do života". "Během pandemie se mnou žila moje nejlepší kamarádka, ale to léto se odstěhovala ke svému příteli. Nedávno jsem ukončila vztah, a když kamarádka odjela, poprvé jsem se cítila sama," dodala Alex.

Scrollování na sociálních sítích, aby člověk zaplnil prázdnotu, situaci jen zhoršuje. Alex vzpomíná, jak procházela nekonečné kanály, kde se všichni ostatní bavili a baví, zatímco ona cítila jen závist a smutek v žaludku. "Všichni zveřejňovali své životní zážitky, zatímco já jsem seděla sama doma na pohovce."

Přestože se někdy můžeme cítit izolovaně, data ukazují, že nejsme v osamělosti sami a že stereotyp, že tyto emoce postihují pouze seniory, se ukázal jako značně nepřesný. "Některé studie naznačují, že mladí lidé se cítí ještě osamělejší než jiné věkové skupiny a že být ženou je spojeno s větší osamělostí," poznamenala doktorka Anne-Kathrin Fett, která je lektorko klinické psychologie na univerzitě v Londýně.

"Pro některé lidi může být osamělost v zimě horší kvůli nedostatku světla a omezení venkovních aktivit. Na druhou stranu se však někteří lidé mohou cítit osamělejší v létě, kdy si myslí, že se všichni ostatní baví venku, zatímco jim pro tyto zážitky chybí sociální vazby," vysvětluje Fett.

Tato osamělost může vést k řadě psychických problémů, včetně deprese, úzkosti, poruch příjmu potravy, a v extrémních případech dokonce k psychóze a sebevraždě... To však neznamená, že to tak musí vždy dopadnout. Ba naopak!

Existují totiž způsoby, jak s osamělostí bojovat. Prvním krokem je přijetí, přičemž někteří najdou sílu v tom, že přijmou samotu a budou si klást samostatné výzvy. Pomoci může obnovení kontaktů se starými přáteli, dobrovolnická činnost, při níž se setkáte s podobně smýšlejícími lidmi, a vyplnění víkendů aktivitami, které vás baví. Důležité je si uvědomit, že nemusíte a neměli byste být sami. 

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné