Od psychologie po popkulturu: Co vlastně znamenají "daddy issues"?

Haló, dovolali jsme se do ordinace doktora Freuda?
Text: Jan Houška 18. srpna 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Troufám si tvrdit, že pokud někde zaslechnete pojem "daddy issues", tak si okamžitě vybavíte mladou ženu, která vyhledává pozornost starších mužů. Pojem jako takový ale můžeme vysledovat až do počátků psychoanalýzy. Všemi známý psycholog Sigmund Fred, otec psychoanalýzy, tvrdil, že nevyřešené konflikty z dětství, zejména ty spojené s rodiči, se v dospělosti mohou projevit jako neurózy. Jeho kolega Carl Jung zase popsal takzvaný "Elektřin komplex", tedy chování, kdy dívka soupeří s matkou o pozornost svého otce. Moderní psychologie od těch teorií už odstoupila, ale pojem "daddy issues" tu s námi zůstává nadále.

Psychologie termín neuznává

Klinická psychologie termín "daddy issues" moc nepoužívá. Terapeuti mohou ale identifikovat vzorce, kdy jedinci s nepřítomným nebo problematickým otcem vykazují v dospělosti určité chování. Může jít o potíže ve vztazích, potřebu uznání nebo problémy s důvěrou. Důležité je však upozornit, že jde o složitější vzorce, které nejde svalit jen na to, že se k vám váš otec v dětství choval špatně.

Spank me, daddy

Pojem "daddy issues" postupem času ale silně zakořenil v popkultuře. V současné době se používá především jako výraz pro někoho, kdo vyhledává starší partnery nebo má chování, o němž si většina myslí, že pramení z nevyřešeného vztahu s otcem.

Ano, to, jak jsme v dětství prožívali lásku a pocit bezpečí, se může projevit v sexu a ve způsobu, jakým se chováme k sexuálním partnerům. Nejedná se ale o specifický problém souvisejícím se sexem, ale o souhrnný termín pro chování, která se často projevuje při randění a v sexuálních vztazích.

Ano, a občas je to i urážka, která ale může udržovat stigmata. "Daddy issues" se používají ve spojení s ženami, ale i muži se mohou být vztahem s otcem ovlivněni. Důležité je si ale uvědomit, že, ne každý, kdo má komplikovaný vztah s otcem, má problémy se vztahy.

Mám "daddy kink", znamená to, že mám "daddy issues"? To, že užíváte hraní rolí nebo říkáte svému partnerovi "daddy", neznamená, že máte problémy s vázáním se, problémy s otcem nebo že jste dysfunkční osoba.

Nejste Lana Del Rey

Pop kultura je "daddy issues" protkaná. Všichni víme, kdo je Lana Del Rey. Ta utkala bohatou tapisérii melodií a textů, které se zabývají složitostí vztahů se staršími muži a otcovskými postavami. Skladby jako "Born to Die" a "Blue Jeans" jsou jenom o tom. Miley Cyrus zase nazpívala "Wrecking Ball", song, který je o jejím vztahu s otcem Billym. A jinak na tom nejsou ani Disney princezny. Ariel se taky třeba chtěla osvobodit od svého přehnaně starostlivého daddyho.

Takže tak. "Daddy issues" sice křičí old-school psychology vibes, ale změnily se v něco, co se hluboce zakořenilo do kultury. Nenechme se ale rozhodit. Místo toho, abychom na někoho házeli nálepky nebo redukovali jeho milostný život na dvě slova, buďme rozumní a pamatujme, že každý má svůj příběh. 

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné