Nejste ve vztahu příliš závislí?

Když jeden dává a druhý jen bere.
Text: Tereza Zajíčková 30. července 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Pokud máte nějakou romantickou historii, určitě víte, jak křehká je občas hranice mezi touhou uspokojit partnera a prosadit si své vlastní potřeby. Nalezení správné rovnováhy může být nesmírně obohacující, ale také pekelně těžké. Zvlášť když se potýkáte s problémem zvaným spoluzávislost.

V jakémkoli vztahu – ať už s milostným partnerem, kamarádkou, sourozencem nebo rodiči – je určitá míra závislosti normální. Jsou to ale hlavně ty romantické, které kodependence dokáže vypálit až do základů. Proč? Nebojte, i k tomu se dostaneme.

Co je to vlastně spoluzávislost?

Spoluzávislost má spoustu podob, nejčastěji jde však o stav, když na sebe partneři příliš spoléhají nebo jsou na sobě přímo závislí. Dochází také ke vzorci, kdy jeden životně potřebuje toho druhého a druhý se chce sám cítit potřebným, nebo kdy na sobě oba lidé natolik citově visí, že nedokážou fungovat jeden bez druhého. Připadá vám to romantické? Možná i to je důvod, proč lidé v kodependentních vztazích zůstávají. I přesto, že jim ničí život.  

Jak poznat, že jste spoluzávislí?

Každý vztah je jiný, o tom není pochyb. Existují však určité náznaky, že ve svém milostném životě přebíráte roli „pečovatele“. Tady je těch 5 nejdůležitějších:  

Máte problém trávit čas s jinými lidmi nebo se věnovat svým koníčkům.

Nedokážete se věnovat plnění svých potřeb a přání.

Bez přítomnosti (nebo souhlasu) partnera je pro vás obtížné cítit se v pořádku.

Máte pocit, že můžete partnerem manipulovat nebo ho měnit.

Nejste si jisti, jak se ve vztahu cítíte (nedokážete rozpoznat své pravé city).

Proč je spoluzávislost nezdravá?

A tady se dostáváme k jádru pudla. Spoluzávislý vztah často brání oběma partnerům, aby mohli samostatně fungovat: převzít zodpovědnost za svůj život, štěstí i hodnoty. „Spoluzávisláci“ obvykle připisují tyto věci svému protějšku, na který spoléhají. Což je obzvlášť zlé, protože pak dochází k potlačení vlastních potřeb a soustředění se jen na zájmy a touhy druhého. A co teprve pak, když takový vztah skončí?  

Jak z toho ven?

Spoluzávislost je tak škodlivá, protože neumožňuje rozvoj zdravého vztahu. Abyste mohli dávat (lásku) druhým, musí být uspokojeny také vaše potřeby. A proto je nejlepším řešením ukončit spoluzávislé chování. Pokud se nacházíte v situaci, kdy se s partnerem nedokážete domluvit, nebo máte ze ztráty milované osoby úzkostné stavy, nebojte se vyhledat odbornou pomoc, díky níž se naučíte, kdy dávat, kdy brát a kdy odejít.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné