Pojďme si vysvětlit "delusionship" trend z TikToku

Ruku na srdce, všichni jsme tam byli.
Text: Jan Houška a Lois Shearing 22. července 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Je mi to úplně jasný. Teď si určitě říkáte něco jako "pff, mě se žádný TikTok trend netýká"... Dobře, tedy. Jen si to ale představte, jo? Odcházíte s úsměvem z kavárny a sníte o tom sexy baristovi, který se vás omylem dotkl při podávání kávy, a ještě vám navíc hlasem Goerge Clooneyho popřál krásný den... (Nespresso, what else, baby!) To je fajn, ne? A teď už si s ním plánujete celý společný život? Do toho posledního drobného detailu? Sorry, že vám to musím říct, ale tady jsou zóny "delusionshipu".

Tenhle relativně nový termín se ale v posledních týdnech šíří po TikToku jako vlna tsunami. Hashtag #delusionship má v současné době něco málo přes 18 milionů zobrazení a tisíce lidí sdílí své zkušenosti právě s #delusionshipem.

Já opravdu nechci být poslem špatných zpráv, jo? A rozhodně si tu nechci hrát na Carrie Bradshaw...Ale pokud jste právě zjistili, že trávíte více času přemýšlením o někom, kdo o vás nemá vůbec ponětí, než rozhovory s lidmi, kteří minimálně znají velikost vašeho střevíčku, tak vaše zamilovanost je trochu bludná. (Pořád nechápu, proč princ při hledání Popelky prostě nepřišel a nezeptal se hromadně dívek, která má nohu třicet devítku, místo toho, aby všem osahával nohy, weirdo).

#Delusionship má mnoho podob. Od vysnívání si budoucnosti s někým, koho jen každé ráno potkáváte v metru, až po plánování svatby s někým, kdo o vás vůbec, ale vůbec nemá ponětí. Tímto zdravím Kendall Jenner, ozvi se Kenny, prosím...

„Na rozdíl od skutečných vztahů se iluzivní vztah udržuje na základě představy, jaké by to molo být, kdybyste s někým byli. Můžeš jít o skvělé první rande, kdy už se ale druhé nekonalo, o bývalého partnera, který žije ve vaší hlavě rent free, nebo o někoho, do koho jste zamilovaní, ale nikdy se to nevyvinulo ve skutečné rande,“vysvětlila Hailey Quinn, odbornice na vztahyze společnosti Match.

Ačkoliv TikTok trend většinou spočívá v tom, že si lidé z neopětované zamilovanosti dělají srandu, tak realitiou je, že se přes takový "vztah" může být bolestné přenést. 

"Seznamování v reálném světě může být konfrontační a skončit zklamáním. Představováním si dokonalého partnera, aniž byste se museli vypořádat s tím, že s ním skutečně budete mít vztah, může fungovat jako účinný nárazník před realitou, které prostě nechcete čelit," dodala Quinn. "Může být bolestivé opustit svou představu o někom, ale když to uděláte, vytvoříte si prostor pro skutečný vztah, který bude nakonec mnohem přínosnější," dodává.

Ano, je to tak. Imaginární lásky, které jsme si vysnili v naší hlavě, tu s námi jsou. Pokud se ale víc soustředíte na tyto imaginace, než na skutečný svět a vztahy tam venku, je čas se probudit. Posedlost někým může škodit vašemu zdraví, tak věnujte lásku radši sami sobě.

Jan Houška

@yanhoechka

Editor Cosmopolitan.cz miluje skandinávskou kinematografii, americkou literaturu, italskou gastronomii a cestování vlakem po českých lucích a hájích.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné