Nečekaně single na Vánoce? Dárek do života!

Rozchody bolí. A rozchody o Vánocích ještě víc...
Text: Silva Haupt Kozoňová 23. prosince 2022

Foto: Holidate (2020, Netflix)

Kalendář hlásil 19. prosince a já se jakožto studentka vracela domů na svátky – za rodinou a za přítelem. Zabalila jsem pro něj poslední vánoční dárky a radovala se, že mám všechno nachystané (i když ten zatracený kufr vážil snad dvě tuny).

Ivan mě čekal na nádraží. Pustila jsem zavazadlo a utíkala k němu! Sotva jsem se ale přiblížila k jeho siluetě, místo velkého a vřelého objetí následovala studená sprcha.

„Víš sama, že nám to už nějaký čas neklape. Tak abychom si na Vánoce nic nenalhávali… Navíc, já teď asi chci být sám. Promiň!“ O dva dny (a pár stalkingů na Facebooku) později už bral svou spolužačku Emu na svařák do Berlína…

Šance zažít Vánoce jinak

Na své první „čerstvě single“ Vánoce rozhodně nezapomenu. (Stejně jako Ema těžko vymaže z paměti kopačky, které od Ivana dostala na Valentýna – ale to si nechám na jiný článek. Pracovní název? „Jak získat zpátky svého ex v několika easy krocích…“ Ďábelský smích si domyslete sami.)

Každopádně moje single období několika následujících let si Vánoce modifikovalo do své vlastní podoby. Být nezadaná a zároveň dospělá má totiž jednu ohromnou výhodu: Můžete si všechno dělat po svém! A tak jsem díky Ivanovi (a mojí hippie mámě) objevila úplně jiné kouzlo Vánoc.

V očích kamarádů se ze mě možná na pár let stal vánoční Grinch. S mámou, tedy mou nejbližší rodinou, jsme si ale naše alternativní Vánoce užívaly. Jednoduše jsme prožívaly Štědrý den tak, jak se nám zrovna chtělo… Bez tradiční večeře? Klidně! Bez cukroví? Alespoň nepřibereme! Bez slavnostního oblečení? Jo! Bez stromečku? „Letos nezdobíme.“ Na cestách? Jasně! Pod palmami.

Nové možnosti

Skončit na Vánoce bez přítele sice zamrzí, ale pak si uvědomíte, že všechny peníze, co jste ušetřila za dárky, můžete investovat do sebe. Nebo poslat příspěvek charitativním organizacím! (Osobně se přimlouvám za 4ocean nebo PETA.) Stýskáte si po vymýšlení překvapení? Nachystejte ho pro kamarády – aniž byste čekali něco zpátky. Prostě jen tak.

Když si dovolíte zorganizovat si advent (a pak možná celý život) podle sebe, začne se dít pořádná magie. Potkáváte se jen s lidmi, které opravdu milujete, a ne proto, že se to „sluší a patří“… Btw, když Ivan posbíral dost odvahy na rozchod přímo u vlaku, tak snad proboha dokážu říct NE vlastní tetě a dvacátému kusu její vánočky!

Ať už strávíte sváteční dny v kruhu početné rodiny či ve svém vlastním alternativním světě, hlavně si je užijte. S dárky, bez dárků, s Popelkou in the loop nebo někde v zahraničí… Kouzlo Vánoc totiž nemá vymezenou formu. Je přesně takové, jaké si ho uděláte.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné