10 vánočních filmů, které nás nikdy neomrzí. A vás určitě také ne!

Co za filmy nesmí chybět na letošním „christmas menu“? A kterým z nich každý rok propadnou členové naší redakce?
Text: Tereza Zajíčková 12. prosince 2022

Foto: Profimedia

Majestátní stromy ohýbající se pod desítkami zářivých světýlek, třpytivé sněhové vločky a nepřetržitý proud koled. Za tím vším nemusíte cestovat na Staromák, stačí zapnout televizi. A že se normálně na dojemné ani romantické komedie nedíváte? Hoďte to za hlavu, o Vánocích je dovolené všechno! (A to včetně kolekce spořádané na posezení.) Teď už jen stačí nahodit svetr se sobem, zachumlat se do teplé deky, uvařit si horkou čokoládu a pustit si film (nebo klidně všechny), které podle nás stojí za to vidět.

1. Prázdniny (2006)

Jsou dva způsoby, jak trávit Vánoce: v závějích sněhu, nebo na vyhřáté pláži. V Prázdninách si to své najde každý. Neotřepaná romantická komedie s Cameron Diaz, Kate Winslet, neodolatelným Judem Lawem a (trochu méně sexy, ale o to vtipnějším) Jackem Blackem. Po shlédnutí nám řekněte: nemáte chuť nabídnout svůj domov k výměně?

Názor redakce: Je to very cliché, ale já mám před Vánocemi vždy nejradši Prázdniny. Sen o home swappingu, nečekaných láskách... A navíc Jude, co má ještě vlasy - all i want for Christmas 🙏🏻 ~ Adéla, šéfredaktorka

2. Deník Bridget Jones

Tahle nesmrtelná klasika má všechno, co k svátkům potřebujete - nadsázku, romantiku, kopec srandy a nechybí ani vánoční svetry! Příběh vám jistě nemusíme popisovat, proto jen dodáme, co si připravit před zapnutím televize: huňatou deku, hrnek horké čokolády a bez ostychu i celou mísu cukroví! 

Názor redakce: Já se tak těším, až si zase pustím Bridget Jones! 🎄 Teď mi dochází, že až ji letos uvidím, bude postava Bridget poprvé mladší než já. Když jsem na ní byl v kině, bylo mi dvanáct... ~ Martin, redaktor

3. Vánoce na spadnutí (2022)

Lindsay Lohan se po několikaleté pauze opět vrací! Tahle klasická vánoční „romanťárna“ od Netflixu potěší každého, kdo miluje pohodové zimní večery strávené u televize. Nechybí ani jmelí, oheň praskající v krbu, záplavy sněhu a sympaťák v podání Chorda Overstreeta (kterému to mimochodem ve flanelce fakt sekne).

4. Sám doma (1990)

„Harry, jdu do baráku!“ Tahle hláška se do paměti vryla snad každému, kdo jako dítě na Vánoce sledoval Macaulayho Culkina trýznit dva nejnatvrdlejší zlodějíčky v celé Americe. Pokud vás tahle oddechovka baví tak, jako nás, pusťte si ještě druhý díl s názvem Ztracen v New Yorku. Ani tady není o vánoční atmosféru nouze.

5. Rolničky, kam se podíváš (1996)

Arnold Schwarzenegger v době, kdy mu ještě roli počestného manžela nebylo těžké uvěřit. Při téhle roztomilé komedii se budete vážně smát. A navíc magická vánoční atmosféra 90. let, jak ji zná skoro každý mileniál.

Názor redakce: Skvělá parodie na vánoční svátky, u které se směju od začátku do konce. A také jediný film, kde Arnolda můžu 😇.Markéta, grafička

6. Grinch (2000)

Pokud nesnášíte všechna vánoční klišé, s Grinchem si budete dobře rozumět. Tleskáme Jimovi Carreymu za to, že dokázal projít natáčením (pohřbený pod tunami make-upu a oblečený do kostýmu z chlupů jaka obarvených na zeleno) bez toho aniž by se zbláznil. S tím by ale možná nesouhlasil filmový štáb, který se nechal slyšet, že byl Jim po celou dobu na všechny pěkně protivný.

7. Jack Frost (1998)

Pokud vám představa oživlého sněhuláka přijde směšná, tomuhle filmu to za příjemnou atmosféru a odpočinkový mood rádi odpustíte. Trochu emotivní, trochu smutný, ale přesto zábavný snímek se určitě stane součástí vaší každoroční christmas movie night. 

Názor redakce: U mě vede Jack Frost a vůbec mi nevadí nižší hodnocení filmu. Protože Michael Keaton se ve sněhuláka může proměnit jenom o Vánocích! ~ Kristýna, editorka

8. Láska nebeská (2003)

Chcete romantiku? Tak tady ji máte. Z Lásky nebeské vyzařuje pozitivita v každé vteřině, a to je přesně to, co na Vánoce potřebujeme: Hodit za hlavu všechna zklamání a neúspěchy uplynulého roku a propadnout své zasněné náladě. Zapomenout nesmíme ani na písničku Christmas is all around v podání Billa Nighye, která vám po zhlédnutí určitě nějaký ten pátek utkví v paměti.

9. Klaus (2019)

Jedna z nejkrásnějších animovaných vánočních pohádek, kterou milují děti, dospělí i filmoví kritici. Kromě kreativního ztvárnění a milého příběhu vás bude bavit i to, že za předlohou, režií a scénářem stojí jedna osoba – Španěl Sergio Pablos. Ani se nedivíme, že snímek získal rok po svém uvedení Oscara za nejlepší celovečerní animovaný film.

10. Vánoční koleda (2009)

A zase ten Jim Carrey (i když tentokrát pouze v audiu). Příběh podle knižní předlohy od Charlese Dickense není ani tak pohádkový jako spíš hororový. Ale to vůbec nevadí! Plyne z něj mnoho ponaučení, která si s koncem roku určitě rádi vezmete k srdci. Pokud ale nechcete zase převlékat počůrané postele, dětem ho na Vánoce radši nepouštějte.

Bonusový tip: Batman se vrací (1992)

Všichni netopýři neslaví Vánoce v jeskyni! Atmosféra vánočního Gothamu je vskutku nezapomenutelná, a to hlavně díky režiséru Timu Burtonovi, který jako by si v temnotě liboval. Když přidáte skvělé herecké obsazení (Michael Keaton, Danny DeVito, Michelle Pfeiffer, Christopher Walken), zdařilé vizuální efekty, masky a pár robotických tučňáků, máte film, který si rádi pustíte kdykoli během roku.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné