Jak (ne)být cool girl

Aneb Hrát podle pravidel emočně nedosažitelných mužů není cool, ale jen ochrana před zraněnými city.
Text: Silvia Haupt Kozoňová 7. srpna 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Mám jednu teorii, která se mi celkově docela potvrzuje, zejména ze strany českých mužů. My Slovenky jsme trochu víc crazy než Češky. Myslím, že to tak měly už naše babičky, mámy, ségry… Být emotivní je pro nás norma. Od té doby, co bydlím v Čechách, se ale snažím být víc cool girl. Ne tak emotivní, ne tak extra, ne tak crazy. Holka, co se nevzteká, nežárlí a nevytváří drama. Nikdy. Je to pod její úroveň. Holka, která bere všechno s nadhledem, a když ne, tak to o ní ví jenom jedna nejlepší kámoška.

Být cool girl je ovšem pořádná dřina a mně to jde asi tak dobře jako manifestování nového bytu 3+kk na Vinohradech do 25 000 Kč. O cool girl zpívá i moje oblíbená švédská zpěvačka Tove Lo: „I’m a cool girl… Show we can chill, try and keep it platonic…“

V době, kdy se skoro nikdo nechce vázat, protože „hledá sám sebe“ nebo potřebuje „čas a prostor“, znamená být cool girl holkou, která netouží po vážném vztahu. Nebo se tak alespoň tváří. Pamatuji si, jak jsem po společně strávené noci zabouchla za týpkem dveře a necítila absolutně nic. Před minutou jsme si byli tak blízcí, a o chvíli později už jsem rozuměla všem mužům, co se nikdy ne ozvou… Cool! Říká se, že sex byl zábava chudých, já jenom nevěděla, že těch emočně.

Letos si po několikátém zlomeném srdci říkám, že už se nechci nést na vlně „hlavně abych nebyla příliš“. Že je to právě naše ženská rafinovanost a emoce, co z nás dělá sexy sirény, kvůli kterým tolik poetů skládalo básně a pár mužů i životy. Hrát podle pravidel emočně nedosažitelných mužů není cool, ale jen ochrana před zraněnými city. I píseň od Love To je z roku 2018. Možná je tedy na čase redefinovat, co cool vlastně je (a není).

1. Emoce – jupí jou: Vraťte se ke svým slovanským kořenům, buďte víc emotivní, víc nároční, poplakejte si! Zlobíte se? Klidně, ovšem tak, aby vaše emoce neovládaly vás, ale vy je (trochu ezo, vím). To znamená, nenechte se jimi strhnout, ale jasně je ukažte.

2. Úroveň – cool girl je calm girl. Říkejte věci na úrovni, ale dostatečně nahlas, aby vás bylo slyšet. Cool girl dá najevo, když ji něco bolí, a řekne to i jemu. I kdyby to měla být poslední zpráva, kterou mu kdy napsala. Nelíbí se vám, že frajer lajkuje jiným holkám fotky? Řekněte to! Chcete něco seriózního? Řekněte to! Nechcete nic seriózního, ale i tak toužíte po něčem speciálním? Víte co – řekněte to!

3. Energie – hlídejte si svou energii. Kdysi jsem si myslela, že prožít vztah na jednu noc a nic necítit je cool. Dnes si říkám, že je cool čekat. A čas je během tohoto léta privilegium, nejen v posteli, ale i na schůzce. Tady platí moje oblíbené pravidlo 20 minut a dost. Pokud vás rande nebaví, nemáte absolutně žádnou povinnost zůstávat déle.

Silvia Haupt Kozoňová

@silviavdhaupt

Autorka pikantních sloupků miluje Ben & Jerry’s zmrzlinu, s fascinací nesnáší Emily in Paris a věří, že vztahová dramata patří jenom do filmu.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné