Hej, už jste slyšeli o fluid bondingu?

Fluid bonding, tedy záměrné sdílení tělesných tekutin se sexuálním partnerem bez použití ochrany, může být způsobem, jak posílit intimitu a potěšení v sexuálním vztahu. Teda, říká se to...
Text: Jan Houška 5. května 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Než se společně ponoříme do světa tělesných tekutin, je třeba si vysvětlit, co to vlastně ten fluid bonding je. Pojem fluid bonding se běžně vztahuje na jakékoli sekrety nebo tekutiny produkované během sexu, včetně spermatu, vaginálních tekutin, análních sekretů a slin.

Jedná se o předem naplánované a dobrovolné rozhodnutí přestat při sexuálních aktivitách používat bariéry, jako jsou třeba kondomy. Partneři se zkrátka rozhodnou, že chtějí ochutnat trochu toho nektaru jejich drahé polovičky a prozkoumat tekutou vazbu jako způsob, jak posílit intimitu a potěšení ve svých sexuálních vztazích. Podle odborníků to totiž může poskytnout větší pocit blízkosti a emocionální zranitelnosti.

I když má fluid bonding v sexuálních vztazích své výhody, je důležité si uvědomit i rizika. Fluid bonding totiž zvyšuje pravděpodobnost přenosu pohlavně přenosných chorob. K bezpečnému zkoumání fluid bondingu je třeba, aby si partneři vybudovali vzájemnou důvěru a komunikaci a také se často testovali na pohlavně přenosné choroby (což by měl dělat každý, a to i bez fluid bondingu).

Ano, sex bez zábran může mít kromě přenosu pohlavně přenosných chorob za následek i neplánované těhotenství. Je mi jasné, že si teď určitě říkáte, že fluid bonding je akorát nějaké vznešené označení pro nechráněný sex. Dovolím si vás proto vyvést z omylu!

Ano, je rozdíl mezi tím, když hodíte opatrnost za hlavu, protože ani jeden z vás u sebe nemá zrovna kondom, a tím, když se jako sexuální partneři rozhodnete vzdát ochranných metod. "Není to totéž jako nechráněný sex. K fluid bondingu obvykle dochází, když je pár spolu už nějakou dobu a vědomě se rozhodl přestat při sexu používat ochranu," řekla pro Cosmopolitan Tara Suwinyattichai, docentka sexuální komunikace na Kalifornské státní univerzitě.

Hlavní je tedy to, že se partneři "předem vzájemně domluvili" a nejedná se pouze o nějakou náhlou událost spojenou s tím, že vás k tomu zrovna okolnosti donutily. Existuje více důvodů, proč se páry mohou rozhodnout pro fluid, ať už proto, že jim sex bez bariérových metod připadá příjemnější, nebo proto, že mají pocit, že zbavení se bariér jim může poskytnout intimnější sexuální zážitek. Fluidní bonding může také znamenat, že vztah už je v komfortní fázi, což posiluje citové pouto a důvěru. Ať je to jakkoliv, důležité je vždycky myslet na souhlas druhé osoby a možná rizika. 

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné