Drobky se nedojídají, takže pozor na breadcrumbing

Máte pocit, že vám váš crush zanechává stopy lásky v podobě emotikonů, noční zpráv a nejasných vyjádření? Je nám líto, ale možná jste obětí „breadcrumbingu“.
Text: Jan Houška 10. srpna 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Pohádku o Jeníčkovi a Mařence známe všichni. Tihle dva lesní chuligáni za sebou zanechávali stopy drobečků, aby našli cestu zpět domů. Jenže my jsme v roce 2023 a tyhle drobečky vám rozhodně cestu domů najít nepomůžou. "Breadcrumbing" je situace, když s vámi někdo neustále flirtuje, tak aby vás zaujal, ale nikdy se vám nevěnuje. Jsou to ospalé zprávy na Instagramu ve tři ráno a nikdy neuskutečněná rande.

Čtete Cosmo, takže je vám už určitě jasné, že randění bylo a vždycky bude trochu složité, ale když se k němu přidá internet, tak je to teprve peklo. „Breadcrumbing“ je zkrátka trailer k filmu, který nikdy neuvidíte. I televizní seriály jsou takových postav plné. Všichni známe Pana Božského ze Sexu ve městě nebo Rossovu výmluvu „Měli jsme pauzu!“. (Mimochodem, měli pauzu?). Jejich drobení nás drželo v napětí po několik dílů!

Takové chování může mít mnoho podob, třeba sporadické zprávy, lajky na příspěvcích na sociálních sítích, občasné komentáře a nejasné plány na setkání, aniž by k nim kdykoliv došlo. Vy často cítíte naději po něčem hlubším, ale ten na druhé vám to zkrátka nedopřává.

Ačkoliv se termín !"breadcrumbing" spojuje především s romantickými zájmy, je důležité upozornit, že se může vyskytovat i v přátelství nebo práci. Lidé mohou druhé navádět na potenciální pracovní příležitosti nebo udržovat přátelství na povrchní úrovni bez skutečného vztahu. (Nikdo nechce neskutečné vztahy!)

Je to tak. Digitální věk přinesl množství nových termínů pro popis starých způsobů chování. Breadcrumbing, ghosting a další podobné termíny nabízejí pohled na složitost moderních vztahů a problémy, kterým čelíme při plavbě ve vodách randění. Usilujme o jasnost, opravdová spojení a vztahy, které jsou víc než jen pár rozsypaných drobků.

Co na konec? Šťatné randění! Nezapomeňte, že si zasloužíte celou porci, ne jen zbytky.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné