5 jazyků lásky: O čem je quality time?

Kvalitní trávení společného času je jedním z jazyků lásky, může však mít mnoho podob. Pojďme si quality time trochu přiblížit...
Text: Jan Houška 16. března 2023

Foto: Getty Images

Kvalitně strávený čas společně je jedním z pěti jazyků lásky, které autor Gary Chapman identifikoval ve své knize "Pět jazyků lásky: Jak vyjádřit upřímnou oddanost svému partnerovi". Chapman ve své teorii vysvětluje, že každý člověk promlouvá ke svému partnerovi jedním z pěti jazyků lásky a zároveň ho naplňuje jeden z nich přijímat. Jedním z těchto jazyků je i "quality time", tedy chvíle, kdy člověka hlavně naplňuje trávení kvalitního času se svým partnerem.

Dlouhé procházky, návštěva kina či divadla, výlety... quality time je zkrátka o tom, že společně trávíte čas tím, co vás oba baví. Ale pozor není to pouze o tom, že spolu trávíte hezké chvíle. Quality time je především o tom, že partnerovi věnujete během těchto chvil úplnou pozornost. Je to o komunikaci a spojení s ním na hlubší úrovni. 

Lidé, pro které je kvalitní čas jazykem lásky, chtějí být předmětem pozornosti svého milence. Chtějí se cítit ceněni a upřednostňováni, a místo toho, aby dostávali dárky, slova, činy nebo doteky, dávají přednost tomu, aby spolu jednoduše trávili smysluplný čas.

Je však důležité si uvědomit, že kvalitní čas není pro každého primárním jazykem lásky, může jím být třeba fyzický dotek. Je důležité zdůraznit, že každý člověk má svůj vlastní jedinečný jazyk lásky a že pro udržení zdravého vztahu je důležité porozumět jazyku svého partnera a respektovat ho.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné