Pillow talk – o čem mluvit po sexu a čemu se raději vyhnout?

Možná to také znáte. Právě jste zažili tu nejintimnější chvíli v životě, ale o pár minut později nastává trapné ticho. Které je často prolomeno ještě trapnějším komentářem. O čem tedy v těchto situacích mluvit a čemu se vyhnout, jsme pro vás zjistili a sepsali.
Text: Tereza Čaladi 27. října 2022

Foto: Getty Images

Moje kamarádka mi nedávno vyprávěla, že přestože se svým přítelem chodí už několik let, nikdy spolu nedokážou po sexu normálně mluvit. Naposledy se ho prý zeptala: „a do té polívky chceš teda i petrželku?“ Problém najít to správné téma, které by se po šeptaných intimnostech a dychtivých dotecích hodilo, ale nemá jen ona. Jistě i vás napadne hned několik vět, které zazněly a u nichž oba litujete, že nejdou vzít zpět. Mezi ty nejběžnější patří například: „tak já asi půjdu“, „jak, že se to jmenuješ?“, „to docela ušlo,“…. A mohli bychom pokračovat. Dobrá témata ale existují, ne že ne!

Čemu se v post-sex konverzacích vyhnout?

Prvně mi dovolte zmínit pár nášlapných min, kolem kterých po sexu opatrně nakračujte, aby nevybuchly. Občas je totiž můžeme mít na jazyku, což ovšem neznamená, že je dobrý nápad je říct.

1. Nekritizujte výkon svého protějšku

Vaše pohyby nejsou při sexu hodnoceny na škále od 1 do 10 a stejně tak ani výkon vašeho partnera. Kritika naruší intimitu a může ho odradit od toho, aby se vám příště otevřel. Pokud se tedy nejedná o vyžádanou zpětnou vazbu a kluka, který dokáže bez mrknutí oka přijmout i tu nejdrsnější výtku. (Existuje vůbec někdo takový?)

2. Neotvírejte konflikty, které zrovna řešíte

Teď rozhodně není čas vyříkávat si nevhodné chování vaší potenciální tchyně. Na vážnější vztahové diskuze jsou příhodnější chvíle. Nenechte si narušit hezký vibe.

3. Nerozebírejte své předchozí sexuální zkušenosti

Je důležité s partnerem probrat sexuální historii, ale ne bezprostředně po sexu. Rozhodně v této chvíli nevytahuje slova jako: „to můj ex…“.

4. Neptejte se, kde se to naučil

Odpověď znáte a nechcete, aby ji vyslovil. Věřte nám. Prostě to umí.

5. Neřešte, kam váš vztah směřuje

Sex ne vždycky znamená závazek a vztah. Ale jasně, je dobré vědět, na čem jste. Jen si to nechte na později.

Co říct, aby to nebylo trapné?

1. Navažte tím, co se vám líbilo

Pokud jste si to užili a třeba i zažili něco nového, zmiňte to svému partnerovi. Bude rád, že jste se cítili dobře a můžete tak hovorem přejít k tomu, co dalšího byste chtěli vyzkoušet. Celkově se tu dá aplikovat analýza po výkonu, kterou využívají sportovci například po zápase. Je to příležitost říct si, co bylo fajn, co úplně ne a co by se dalo udělat líp a jak. Odborníci radí variaci vztahového sendviče - nejprve zmiňte něco dobrého, pak co by se mohlo zlepšit a nakonec ještě highlight celého aktu.

2. Pochvala neuškodí

Pokud to byl dobrý sex, řekněte to. I jednoduché „wow“ bude stačit.

3. Odlehčete situaci

Neřešte po sexu žádná vážná témata, naopak konverzujte s lehkostí a vtipem. A nebojte se zasmát sami sobě.

4. Vyjádřete, jak se cítíte, když jste s partnerem

Přesně teď je ta chvíle, kdy se můžete tomu druhému maximálně otevřít. Blíž už si nebudete. Vyberte tak klidně i zranitelné téma. Nebo rovnou zvolte ta dvě slova.

5. Jen se přitulte

Sex je významné propojení a to jak na emocionální/psychické, tak i fyzické úrovni. Občas netřeba slov, stačí se jen opřít o toho druhého a je vám dobře.

Proč je dobré po sexu mluvit

Povídání si po milování zvyšuje uspokojení a připravuje půdu pro další styk. Mimo to je konverzace po sexu celkově snazší, zejména pokud byl dobrý. Podle studie Amandy Denes z Univerzity v Connecticatu orgasmus uvolňuje do těla oxytocin, hormon důvěry. Je tak daleko snazší mluvit o skutečných pocitech, nadějích i o tom, co vás stresuje. Možná z toho důvodu se spoustu lidí svěřuje právě po sexu. V neposlední řadě to souvisí s tím, že dobrý sex není jen o fyzické stránce.

Jak zmínila umělkyně Lainey Molnar, „dobrý sex je z 50 % samotný akt a z 50 % napojení a komunikace s druhým.“ A i proto je pillow talk důležitý. Protože pokud chcete zjistit, co má ten druhý v posteli rád, zjistíte to pouze tak, že se ho zeptáte.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné